
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Wielu z nas chociaż raz w życiu spróbowało owoców aronii. Cierpki smak i pełna konsystencja jest znakiem rozpoznawczym tego wspaniałego, polskiego superfood. W tym, artykule postaram się przekonać nie tylko entuzjastów ziół i zdrowej żywności, że warto się nią zajadać zarówno ze względu na walory smakowe, ale przede wszystkim zdrowotne.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) porastała pierwotnie Amerykę Północną, ale teraz bardzo rzadko występuje w stanie dzikim. W Polsce popularność aronii podtrzymują działkowicze, ale aronia jest również hodowana na skalę przemysłową. Jest niedużym krzewem z rodziny różowatych (Rosaceae), którego wysokość rzadko przekracza 2,5 metra. Krzew aronii ma bardzo niskie wymagania glebowo-klimatyczne, więc z powodzeniem może rosnąć w przydomowym ogródku albo na balkonie w doniczce.
Aronia ma zaskakującą zdolność polegającą na tym, że wytrzymuje ekstremalnie mroźne temperatury powietrza, dochodzące nawet do -30°C. Kwitnie w maju białymi, drobnymi kwiatami na krzewach. W naszym kraju aronia zyskuje coraz większą popularność jako roślina lecznicza, przez innych traktowana jest jako superfood..
Skład fitochemiczny owocu aronii jest bardzo bogaty. W pierwszej kolejności owoc aronii jest źródłem minerałów - potasu, fosforu, wapnia, jodu, magnezu, żelaza itp. Aronia zyska więc uznanie u osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe, gdyż prawidłowej pracy mięśnia sercowego decydują jony wapnia. Obecny w surowcu magnez wpływa natomiast na prawidłową pobudliwość nerwowo-mięśniową, więc osoby z zaburzeniami neurologicznymi powinni włączyć przetwory aronii do swojego jadłospisu.
Aronia zawiera ponadto pokaźne ilości witamin i minerałów C, PP, E oraz kompleksy witamin z grupy B, w tym kwas foliowy. Jak łatwo zauważyć większość z nich ma charakter przeciwutleniający Wysoka zawartość witaminy C, żelaza oraz kwasu foliowego sprawia, że może wspomóc leczenie niedoborów u osób z niskim poziomem hemoglobiny czy anemią. Regularne spożywanie owoców aronii, zarówno w postaci surowej, jak i przetworów aronii może naprawdę poprawić wyniki morfologii krwi. Co ciekawe aronia uznawana jest przez niektórych za surowiec prozdrowotny i leczniczy. Czym wygrywa z marchewką, jabłkiem czy brokułem, którym przecież nie można odmówić dobroczynnych właściwości? Właśnie wysoką zawartością substancji czynnych o bardzo szerokim spektrum działania.
Kolejną grupą składników, w które obfitują owoce aronii są polifenole. T - 3-O-galaktozyd cyjanidyny i 3-O-arabinozyd cyjanidyny. Związki te służą nadawaniu barw owocom i warzywom.Mają ponadto duży potencjał antyoksydacyjny, wywierają działanie diuretyczne, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe.
Pewnie wielu z nas zauważyło, że owoce aronii mogą być przechowywane przez stosunkowo długi czas w suchym i zaciemnionym miejscu. Wszystko za sprawą silnych właściwości antybakteryjnych. Dzięki temu na naszych stołach mogą przez cały rok gościć soki, dżemy, galaretki lub suszone albo liofilizowane owoce aronii.
! | Poddając owoce aronii niewielkiej obróbce termicznej można nieco zmniejszyć charakterystyczny, cierpki smak owoców, jednocześnie nie tracąc przy tym ich właściwości fizyko-chemicznych. |
Duża zawartość antocyjanów, witaminy C oraz rutyny w owocach aronii warunkuje doskonały wpływ na poprawę jakości naczyń włosowatych. Biorąc pod uwagę rolę naczyń włosowatych oczu w procesie widzenia, można śmiało stwierdzić, że regularne spożywanie owoców aronii ma wpływ na lepszą pracę narządu wzroku. To dlatego jej wyciągi stosowane są w profilaktyce jaskry, zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej, czyli AMD (age-related macular degeneration). Flawonoidy będące składnikiem miąższu owoców aronii, mają wpływ na obniżenie ciśnienia krwi, także w gałce ocznej. Aktywność ta może mieć niezwykłe znaczenie w prewencji jaskry.
W porównaniu z innymi owocami takimi jak czarna porzeczka, cytrusy i truskawki, owoce aronia znacznie przewyższa je ze względu na największą zawartość naturalnych przeciwutleniaczy. Badacze są zgodnie co do tego, że spożywanie na co dzień odpowiedniej porcji antyoksydantów jest w stanie zadziałać przeciwnowotworowo. Co więcej, antocyjanom przypisuje się także rolę antymutagenną. Po drugie, antocyjany owoców aronii przyczyniają się do zmniejszenia procesu angiogenezy, który również ma wpływ na rozwój nowotworów. Angiogeneza jest procesem tworzenia się nowych naczyń krwionośnych w obrębie guza nowotworowego, w celu jego lepszego ukrwienia. Stwarza to ogromne ryzyko pojawienia się przerzutów guza w inne miejsca w organizmie. Z tego powodu niekiedy wyciągi z aronii są dodawane do witamin dla seniorów i suplementów na oczy.
Ciekawą hipotezą jest łagodzenia nieprzyjemnych działań niepożądanych przy terapiach lekami przeciwnowotworowymi tzn. “chemii” poprzez spożywanie owoców aronii. Zależność taką zaobserwowano podczas leczenia białaczek lub chłoniaków za pomocą cyklofosfamidu i jednoczesnym włączeniu do diety owoców aronii.