
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Objawy koronawirusa, jak również objawy poszczególnych wariantów są tematami, które elektryzują obecnie całe społeczeństwo. Koronawirus jest wysoce zjadliwym wirusem, łatwo się rozprzestrzenia, więc znajomość objawów koronawirusa leży w interesie każdego z nas.
Z tego artykułu dowiesz się: |
COVID-19 daje bardzo szerokie spektrum objawów - symptomy SARS-CoV-2 mogą być lekkie, umiarkowane oraz ciężkie. Część infekcji przebiega również bezobjawowo, a cześć prowadzi do niewydolności oddechowej i wielonarządowej.
Do najczęstszych objawów koronawirusa należy:
Bardzo rzadko infekcja SARS-CoV2 przebiega z jednym objawem. Zazwyczaj osoba z COVID-19 doświadcza dwóch lub więcej objawów. Co ciekawe u części pacjentów z pozoru łagodny przebieg infekcji nagle zaostrza się, co związane jest z wystąpieniem tzw. burzy cytokinowej. Polega ona na nagłym uwolnieniu cytokin prozapalnych, które prowadzą do nasilenia stanu zapalnego w płucach, pogorszenia wydolności oddechowej, a nawet śmierci.
W niektórych rejonach świata obserwuje się dominację różnych wariantów koronawirusa, który zdążył od początku pandemii zmutować. Objawy poszczególnych wariantów różnią się od siebie i mają wpływ na obraz kliniczny i przebieg całej infekcji. Wariant alfa charakteryzuje się większym natężeniem kataru i bólu gardła z jednoczesnym mniejszym nasileniem braku powonienia i smaku.
SPRAWDŹ NASZE NOWOŚCI W OFERCIE
Przebieg infekcji wariantem Omikron jest stosunkowo łagodny. Obserwuje się wyłącznie katar, ból głowy, kichanie oraz zmęczenie.
W przypadku wariantu delta obserwuje się raczej objawy zbliżone do zapalenia zatok i grypy żołądkowej. Niestety z tego względu choroby te są ze sobą mylone, co utrudnia diagnostykę.Rozwiązaniem jest wykonywanie testów antygenowych lub RT-PCR w przypadku wystąpienia.
W przypadku infekcji bez- lub skąpoobjawowej objawy koronawirusa ustępują po 2-3 tygodniach. Niestety osoby z chorobami współistniejącymi takimi jak: choroby układu krążenia, cukrzyca, przewlekłe choroby układu oddechowego, nadciśnienie tętnicze, otyłość czy nowotwory często doświadczają ciężkiego przebiegu COVID-19 i wymagają intensywnej hospitalizacji.
Większość ozdrowieńców przebywa w szpitali maksymalnie 10 dni. W przypadku ciężkich objawów choroba może trwać nawet 6 tygodni. Śmiertelność z powodu koronawirusa oscyluje wokół 3-4%. Po tym czasie warto rozpocząć okres samodzielnej rekonwalescencji dbając o dietę i włączając środki na wzmocnienie odporności.
Czas transmitowania wirusa przez osoby chore jest również uzależniony od wariantu i faktu zaszczepienia się.
! | Problemem wielu systemów ochrony zdrowia jest ustalenie optymalnego czasu kwarantanny. |
Dzieje się tak, gdyż często w jednej populacji współistnieje zarówno wariant Delta i wariant Omikron.
Osoby zaszczepione przechodzące infekcje wariantem omikron nie zarażają już po 5 dniach od zakażenia. Ogólnie rzecz biorąc największa transmisja zakażenia odbywa się na 1-2 dni przed wystąpieniem objawów oraz 2-3 dni później. Z tego powodu w niektórych krajach (Wielkiej Brytanii i USA) czas trwania izolacji został ostatnio skrócony do – kolejno z dziesięciu do siedmiu i pięciu dni.