
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Nietrzymanie moczu zdarza się niemal w każdym wieku i wbrew pozorom dotyczy obu płci. Powyżej 80. roku życia nietrzymanie moczu dotyczy niemal połowy populacji kobiet i jednej trzeciej mężczyzn. Mimo wszystko najczęściej na inkotynencję cierpią kobiety i osoby starsze. Szacuje się, że w naszym kraju objawy nietrzymania moczu może mieć nawet 3 mln osób.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Nietrzymanie moczu (NTM, inkontynencja) jest określeniem pochodzącym z języka łacińskiego (łac. incontinens - "nie trzymając przy sobie"). Z medycznego punktu widzenia jest zespołem objawów, który obejmuje brak kontroli nad funkcją zwieraczy oraz mniej lub bardziej nasilony wyciek wydalin. Określenie „inkontynencja” najczęściej używa się mając na myśli nietrzymanie moczu, które samo w sobie może być objawem wielu różnych chorób. Można wyróżnić kilka różnych rodzajów NTM:
Nietrzymanie moczu może być objawem zarówno przerostu gruczołu krokowego, pęcherza nadreaktywnego, AIDS, jak również choroby Parkinsona i Alzheimera oraz cukrzycy. Po niedawnym zawale mięśnia sercowego, z niewydolnością krążenia obwodowego może się pojawić na przykład nocne nietrzymanie moczu Osoby unieruchomione albo długo leżące w szpitalu mogą cierpieć na przejściowe nietrzymanie.
Wraz z wiekiem może pojawiać się upośledzenie pracy wielu narządów i tkanek układu moczowego. Liczba komórek mięśni tworzących drogi moczowe spada, słabnie siła wypieracza pęcherza moczowego oraz dochodzi do skrócenia cewki moczowej. Czasami nietrzymanie moczy pojawia się pod wpływem infekcji układu moczowego, zwłaszcza u kobiet dojrzałych w okresie menopauzy.
Nietrzymanie moczu często związane jest również ze stosowaniem niektórych leków. I tak diuretyki pętlowe (np. furosemid) nasilają przebieg nietrzymania moczu, gdyż same w sobie powodują zwiększoną diurezę. Z kolei leki przeciwdepresyjne, leki uspokajające, leki przeciwalergiczne I generacji oraz leki przeciwbólowe z grupy opioidów osłabiają siłę skurczu mięśnia zwieracza. Pośrednio wysiłkowe nietrzymanie moczu wywołują leki, których działaniem niepożądanym jest suchy kaszel. Dotyczy to na przykład inhibitorów konwertazy angiotensyny oraz leków alfa-adrenolitycznych.
Co ciekawe nietrzymanie moczu może również dotyczyć stosunkowo młodych i aktywnych kobiet. W tej grupie wiekowej powodem może być osłabienie mięśni dna macicy po przebytej ciąży lub porodach. Inkontynencja jest uciążliwa i potrafi znacznie obniżyć standard życia. Sporo osób z nietrzymaniem moczu wstydzi się swojego problemu, rezygnuje z wizyty u lekarza, wycofuje się z kontaktów towarzyskich, rezygnuje z pracy zawodowej i ma bezpośredni wpływ na sferę mentalną.
Leczenie inkontynecji utrudnia dodatkowo nietrzymanie się zaleceń lekarskich, które jest potęgowany przez uciążliwy charakter objawów. Osoby z inkontynencją narzekają na zbyt częstą higienę miejsc intymnych, pamiętanie o unikaniu dźwigania ciężkich gabarytów, ograniczaniu spożywania duże ilości płynów oraz przebywaniu w pobliżu toalety. Osoby z inkotynencją z tego powodu mogą czuć się ograniczone.
Istnieje wiele metod leczenia nietrzymania moczu. Zazwyczaj jest to leczenie za pomocą estrogenów albo leków antycholinergicznych. Leki na nietrzymanie moczu rozkurczają mięśnie gładkie i zwiększają objętość pęcherza, łagodząc w ten sposób parcie na mocz. Takim przykładem jest oksybutynina, tolterodyna i solifenacyna.
! | W niektórych przypadku nietrzymania moczu wywołanego stresem pomocna może okazać się psychoterapia połączona z leczeniem przeciwdepresyjnym. W okresie menopauzy dobre wyniki łagodzenia objawów nietrzymania moczu daje hormonalna terapia zastępcza. |
Z pomocą może przyjść również fizjoterapia. Fizjoterapueci uroginekologiczni stosują z powodzeniem ektrostymulację mięśni dna miednicy, jak również kontrolowane ćwiczenia dna miednicy tzw. biofeedback. Polegają one na zaciskaniu mięśni analogicznie do przerywania strumienia moczu i wytrzymaniu w skurczu przez kilkunaście sekund. Zazwyczaj ćwiczenia wykonuje się 4-6 serii po 8–12 powtórzeń.
Oprócz leków i ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty istotną rolę w poprawie jakości życia osoby z inkontynencją odgrywają wyroby medyczne. Właściwie dobrane wyroby zmniejszają dyskomfort oraz podnoszą higienę osobistą. Panie mogą wybierać wśród szeregu wyrobów medycznych pomocnych w nietrzymaniu moczu - począwszy od wkładek anatomicznych, pieluchomajtek, przez chłonne majtki, aż po pieluchy anatomiczne. Posiadają one różne poziomy chłonności, adsorbują wilgoć i niwelują przykry zapachu. Dzięki odpowiedniemu projektowi wyroby medyczne mogą być stosowane w domu oraz w placówce ochrony zdrowia. Najważniejszą częścią wyrobu na nietrzymanie moczu jest specjalny rdzeń wypełniony adsorbentem, który w kontakcie z moczem, przekształca się w żel i wiąże wilgoć wewnątrz swojej struktury.
Oprócz środków na nietrzymanie moczu w naszej aptece internetowej znaleźć można: