
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Obecnie choroby tarczycy to problem znacznej części polskiego społeczeństwa. Leczenie choroby Hashimoto, Gravesa-Basedova czy nadczynności tarczycy jest trudne i wymaga dobrej współpracy nie tylko między endokrynologiem a osobą chorą na tarczycę, lecz również między samymi specjalistami. Okazuje się bowiem, że istnieje spora grupa leków, której nie można stosować podczas leczenia chorób tarczycy. Jaki jest więc wpływ leków na tarczycę?
Zaburzenia nastroju, depresja, nerwica czy psychosomatyzacją (objawianie się problemów psychologicznych w fizyczny sposób, np. jako przewlekła biegunka) są niestety gorzkim następstwem chorób tarczycy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zaburzenia nastroju, depresja, nerwica czy psychosomatyzacją (objawianie się problemów psychologicznych w fizyczny sposób, np. jako przewlekła biegunka) są niestety gorzkim następstwem chorób tarczycy. Często psychiatra nie jest poinformowany, że zgłaszająca się do niej osoba ma problem z tarczycą i przyjmuje hormony. Może być tak, że na recepcie od psychiatry pojawi się lit - stosowany w leczeniu choroby afektywnej-dwubiegunowej, który nasila objawy chorób tarczycy - powoduje przejściową niedoczynność oraz wolę. Lit gromadzi się w gruczole tarczowym, upośledza zużywanie jodu do produkcji hormonów, a przez to hamuje wydzielanie hormonów. Lit jest więc koronnym przykładem złego wpływu leków na tarczycę.
Osobliwym przykładem leku, którego nie zaleca się stosować podczas leczenia chorób tarczycy, jest przeciwarytmiczny amiodaron. Powodem jest niemal identyczna budowa strukturalna cząsteczki tego leku, do jednego z hormonów tarczycy - trójjodotyroniny (T3). Dodatkowo amiodaron zawiera w swoim wnętrzu dwa atomy jodu, co tłumaczy, że u co piątej osoby leczonej tym lekiem dochodzi do przejściowej nadczynności.
Wiedza, którą w tej chwili posiadłeś, nie upoważnia Cię do samodzielnego odstawienia leku, lecz partnerskiej rozmowy ze swoim endokryno- i kardio-logiem. Możesz zapytać o homolog amiodaronu - dronedaron, który wpływu na tarczycę jest już pozbawiony.
Istnieje spora grupa leków, które modulują wydzielanie hormonów tarczycy poprzez wpływ na tzw. hormony tropowe np. na TSH - tyreotropinę. Niektóre leki NLPZ, probenecyd, heparyny, fenytoina oraz furosemid zaburzają okresowo produkcję TSH. Leki takie jak lewodopa, sterydy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, bromokryptyna, dopamina i niektóre opioidy obniżają stężenie TSH, hamując jednocześnie wydzielanie hormonów tarczycy. Z kolei spironolakton, chloropromazyna czy domperidon stężenie to podnoszą - dlatego ich wpływ na tarczycę jest równie znaczący.
Część leków może wchodzić również w interakcje z doustnie przyjmowaną tyroksyną podczas leczenia niedoczynności. Przykładem są inhibitory pompy protonowej (IPP) stosowane w leczeniu refluksu, zgagi oraz wrzodów żołądka i dwunastnicy. Zarówno leki IPP jak i doustną tyroksynę zaleca się stosować rano na czczo. Leki IPP zmieniając pH kwasu żołądkowego, osłabiają jednocześnie przyswajalność tyroksyny. Doustna tyroksyna wchodzi jeszcze w interakcje z:
Wielki boom związany ze zwiększoną zachorowalnością na choroby tarczycy w naszym kraju spowodował, że wiele osób ucieka się do samodzielnego "leczenia" swojej przypadłości w oparciu o niepotwierdzone i mało wiarygodne informacje przekazywane często przez internetowych "znachorów". Ludzie ci są zdania, że problemy z tarczycą da się wyleczyć za pomocą suplementacji biopierwiastków - selenu, jodu, albo poprzez picie jodyny lub płynu Lugola. Niestety w najbardziej optymistycznym scenariuszu podanie dużej dawki jodu może u takich osób spowodować odwracalną nadczynność tarczycy. Niestety u sporego odsetka entuzjastów picia płynu Lugola tarczyca już nigdy nie wróci do normy. Podobnie jest w przypadku bezwiednego stosowania selenu - wiele badań wskazuje, że jego zbyt duże spożycie zagraża rozwojem cukrzycy typu 2, podnosi stężenie cholesterolu i co ciekawe zwiększa dodatkowo ryzyko rozwoju stwardnienia bocznego zanikowego.
Osoby chore na choroby tarczycy powinny być świadome pewnych leków, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie tarczycy lub mogą być niezalecane przy takich schorzeniach. Poniżej przedstawiam kilka kategorii leków, które należy omówić z lekarzem przed ich przyjęciem w przypadku chorób tarczycy:
Należy pamiętać, że to tylko ogólne wytyczne i konkretną listę leków, które powinno się unikać lub przyjmować w przypadku chorób tarczycy, powinien ustalić lekarz specjalista na podstawie indywidualnej oceny i diagnozy. Dlatego zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii farmakologicznej.