
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Współczesna farmakologia w zasadzie nie uwzględnia różnicy płci wobec skuteczności i działania produktów leczniczych. Niewykluczone jednak, że za kilkanaście lat lek na tą samą chorobę można będzie dostać w aptece w dwóch wariantach - dla kobiet i dla mężczyzn.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Do niedawna kobiety nie brały w ogóle udziału w pierwszej i drugiej fazie badań klinicznych. Szkodliwą konsekwencją takiego działania było zbieranie niekompletnych danych dotyczących działania leków w populacji kobiet. Dopiero na początku lat 90. XX wieku FDA (Food and Drug Administation) zaleciła włączanie kobiet do pierwszych dwóch faz badań klinicznych. Od 1998 r. podmioty rejestrujące środki lecznicze w obrocie mają obowiązek posiadać wyniki badań zarówno dla kobiet i mężczyzn. Kobiety najczęściej stosują leki na ból głowy i migrenę, a mężczyźni na bóle kręgosłupa i pleców.
Doniesienia naukowe wskazują bowiem, że odczuwanie bólu u kobiety i mężczyzny odbywa się w różnych częściach mózgu. Podczas bodźca bólowego u Pań stymulowany jest układ limbiczny, a u Panów wzgórze i obszary odpowiadające za procesy poznawcze. Dodatkową różnicę powoduje czynnik psychogenny – Panie znacznie swobodniej przyznają się do wystąpienia bólu. Wpływ również mają różne budowy anatomiczne oraz różna fizjologia układów i narządów. W efekcie losy tych samych leków u kobiet i mężczyzn mniej lub bardziej różnią się od siebie. Na profil działanie leków ma również przebieg cyklu miesiączkowego oraz stosowanie hormonalnej antykoncepcji hormonalnej. Ta ostatnia ma bezpośredni wpływ na siłę działania wielu leków, gdyż wchodzi w interakcje z wieloma lekami. To dlatego leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe działają na nas z różną siłą.
Gdy kobieta doświadcza bólu, powinna w pierwszej kolejności uwzględnić swoje kobiece dolegliwości. Typowo kobiece stany to PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), bóle miesiączkowe, migrena oraz choroba zwyrodnieniowa stawów. W przypadku PMS u podstaw którego leżą zaburzenia neurohormonalne silne objawy bólowe pojawiają się już w czasie owulacji, ale zazwyczaj narastają na kilka dni przed krwawieniem. Pojawia się doskonale znana Paniom drażliwość, napięcie, niepokój z bólem głowy i dolnej części brzucha, bolesność piersi oraz uczucie pełności.
Bolesne miesiączkowanie dotyczy nawet połowy miesiączkujących kobiet. Silny ból wywołany jest wyrzutem prostaglandyny E2, która prowadzi do skurczu macicy. Ból miesiączkowy zlokalizowany jest w dolnej części brzucha, w efekcie czego dodatkowo mogą pojawić się nudności i wymioty. Część kobiet narzeka również na ból lędźwiowy kręgosłupa. Warto pamiętać, że skąpoobjawowe albo nawet bezbolesne miesiączkowanie może wskazywać na wstępowanie cykli bezowulacyjnych!
Typowo kobiecą dolegliwością przebiegającą z silnym bólem jest migrena. Pojawia się ona nawet 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.U kobiet ból głowy może jednak towarzyszyć również zapaleniu zatok, jaskrze, zapaleniu opon mózgowych oraz krwotokowi podpajęczynowemu.
! | Ból w jamie brzusznej u Pań to najczęściej bolesne miesiączkowanie, endometrioza, kolka żółciowa, kolka nerkowa, zapalenie trzustki, choroba wrzodowa, zapalenie wyrostka robaczkowego a nawet zespół jelita drażliwego. |
Choroba zwyrodnieniowa stawów z kolei rozwija się najczęściej u kobiet w okresie menopauzy za sprawą spadku poziomu estrogenów, które normalnie działają ochronnie na kości i stawy. W początkowej fazie pojawia się ból i sztywność kilku stawów. Z czasem dochodzą do tego trzeszczenia i ograniczenie ruchomości.
Kobiety w kontakcie z apteką albo lekarzem zawsze powinny zwracać uwagę na swoje choroby współistniejące, stosowane leki, dietę oraz wywiad rodzinny. Dzięki temu specjalista może udaremnić interakcje między lekowe oraz zmniejszyć nasilenie działań niepożądanych. Pozwoli to również lekarzowi wykluczyć inne choroby, zwłaszcza gdy podczas wizyty Panie sprecyzują charakter i lokalizację bólu.