
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Pomimo zachodzących zmian w fizjologii przyszłej mamy, które zapewniają prawidłowy przebieg i szczęśliwe rozwiązanie ciąży należy regularnie się badać, zapewnić sobie odpowiednią dawkę aktywności fizycznej oraz ilość snu. Poza stosowaniem tzw. "wielkiej piątki" (kwasu foliowego, jodu, witaminy D, żelaza oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych) coraz śmielej mówi się o dodatkowej suplementacji laktoferyny – białka o plejotropowym mechanizmie działania.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Laktoferyna (Lf) – jest białkiem z rodziny transferyn izolowanym z mleka. W naszym organizmie laktoferyna występuje najczęściej w wydzielinach, takich jak: mleko, ślina, łzy czy wydzielina z nosa. Laktoferynę można również spotkać w ziarnistościach granulocytów obojętnochłonnych. Największe stężenie laktoferyny obserwuje się w siarze (7 g/L), mleku matki (1 g/L) oraz mleku krowim (około 150 mg/L)
Jak dotąd zbadano i opisano ponad 20 różnorodnych funkcji, a najnowsze doniesienia potwierdzają prozdrowotny wpływ laktoferyny na kondycję matki oraz płodu. Laktoferyna zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego, anemii z niedoborów żelaza, a także ma wpływ na rozwój psychomotoryczny dziecka. Co więcej jej wysoki profil bezpieczeństwa jest potwierdzony przez Europejską Agencję ds. Żywności -dotyczy to drogi doustnej, dożylnej, podskórnej, do nosowej oraz zewnętrznej na skórę.
Laktoferynę wykorzystuje się w profilaktyce anemii z niedoboru żelaza u ciężarnych. Potrafi ona bowiem regulować tempo i ilość żelaza przyswajanego w jelicie oraz transportuje żelazo do niektórych tkanek. laktoferynę można uznać również za antyoksydant, gdyż chelatując jony żelaza uniemożliwia ich udział w reakcjach redox prowadzących do produkcji reaktywnych form tlenu. W jednym z badań okazało się, że suplementowanie żelaza razem z laktoferyną powoduje wydłużenie czasu trwania ciąży średnio nawet o kilkanaście dni. Poza tym u kobiet stosujących to połączenie odnotowano wyższe stężenia hemoglobiny i ferrytyny, a także większą masę urodzeniową noworodka.
Stosowanie samego żelaza podczas ciąży, może być kłopotliwe ze względu na pojawiający się ból żołądka, nudności, wymioty, a także przewlekłe zaparcia. Alternatywą w takim przypadku może być dieto terapia połączona z suplementacją laktoferyny. Laktoferyna w ciąży, a mikroflora Laktoferyna wykazuje aktywność prebiotyczną stając się pożywką dla mikroflory jelitowej oraz tej związanej z układem moczowo-płciowym. Działanie prebiotyczne w obrębie miejsc intymnych jest szczególnie ważne w ciąży, gdyż chroni matkę przez przedwczesnym porodem czy pęknięciem błon płodowych (PROM) Laktoferyna wspiera rozwój bakterii z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium. Wykazuje również działanie przeciwzapalnie, wyhamowuje dojrzewanie szyjki macicy i w ten sposób zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu czy pęknięcia błon płodowych (PROM).
Laktoferyna jest również naturalnym immunostymulatorem, o czym świadczy choćby obecność receptorów dla laktoferyny na powierzchni komórek immunologicznych. Laktoferyna nasila przede wszystkim aktywność limfocytów cytotoksycznych oraz wspiera fagocytozę patogenów. Laktoferyna w zależności od potrzeb może działać pro- albo przeciw-zapalnie.
Laktoferyna działa antybiotycznie wobec bakterii Gram-ujemne (-) i Gram-dodatnie (+), a także przeciwgrzybiczo, przeciwpierowtniaczo i przeciwwirusowo. Działanie bójcze laktoferyny jest bezpośrednie albo pośrednie poprzez modulowanie działania układu immunologicznego. Co ciekawe stężenie laktoferyny wzrasta kilkukrotnie w kontakcie z patogenami działającymi ogólnoustrojowo i miejscowo. Na przykład podczas sepsy jej stężenie w osoczu wzrasta 7mg/ml do 200 mg/ml).
! | Działanie antybiotyczne laktoferyny polega na wychwytywaniu wolnego żelaza, które jest niezbędnym czynnikiem dla wzrostu bakterii. Laktoferyna uniemożliwia również adhezję drobnoustrojów na powierzchni komórek i tworzenie się bakteryjnego biofilmu. |
Lf działa również bójczo wobec grzybów z rodzaju Candida, Trichophyton, Aspergillus i Rhodotorula. Działanie przeciwpierwotniakowe laktoferyny podobnie jak w przypadku aktywności bakteriostatycznej polega na ograniczaniu dostępności żelaza i hamowaniu w ten sposób namnażania się pierwotniaków.
Badania in vitro oraz kliniczne na ludziach wskazują, że laktoferyna jest w stanie zwalczać wirusy grypy, paragrypy, HIV, HSV-1, HSV-2, CMV, HBV, HCV, HPV, adenowirusy, rotawirusy, koronawirusy. W czasie pandemii pojawiły się również doniesienia o potencjalnym wpływie Lf na SARS-CoV-2, zwłaszcza, że w 2011 roku w badaniach in vitro wykazano skuteczność laktoferyny w blokowaniu koronawirusa SARS przed inwazją do komórek gospodarza, który ma duże podobieństwo genetyczne (75%) do SARS-CoV-2.