
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Farmaceutyki oznaczone w aptekach jako “krótkie daty ważności” to pełnowartościowe produkty, których okres przydatności się niebawem kończy. Leki, suplementy diety i wyroby medyczne mają określoną przez producenta datę ważności, która określa dzień do upłynięcia którego produkt będzie miał zachowane określone cechy jakościowe i ilościowe np. zawartość substancji czynnej, trwałość postaci leku czy jałowość.
Z tego artykułu dowiesz się:
Produkty z krótką datą ważności zazwyczaj są dużo tańsze, ale jakościowo nie odbiegają od farmaceutyków z dłuższą datą. Apteki decydują się na sprzedaż takich produktów w niższej cenie, poświęcając część zysku, odzyskując jednak koszty ich zakupu w hurtowni. Jednocześnie nie ponoszą dodatkowych kosztów wynikających z utylizacji przeterminowanego produktu.
Datę ważności znaleźć można na każdym opakowaniu leku czy suplementu diety w odpowiednim formacie dzień – miesiąc – rok. Czasami na opakowaniu widnieje wyłącznie data produkcji i należy samodzielnie obliczyć datę wg danych producenta lub za pomocą dedykowanych kalkulatorów dostępnych w internecie. To ostatnie rozwiązanie jest często wykorzystywane przez producentów kosmetyków.
"Ostatnie sztuki na magazynie" czy farmaceutyki z krótką datą ważności są pełnowartościowe, a producent nadając im datę ważności daje gwarancję, że do jej upłynięcia będą one spełniać wszystkie niezbędne wymagania jakościowe i ilościowe. Podczas zakupu takich produktów warto zawsze sprawdzić datę ważności i przeliczając na podstawie dawkowania i wielkości opakowania oszacować czy zdążymy zużyć go przed upłynięciem daty umieszczonej na opakowaniu.
W dobrej cenie można nabyć nie tylko produkty z krótką datą, ale również farmaceutyki z końcówek serii. Czasami zdarza się tak, że producent zmienia składy albo wygląd opakowania suplementów diety w swoim portfolio. Apteka, która chce pozbyć się nadmiernych zapasów może podjąć decyzję o sprzedaży “końcówek serii” w niższej cenie. Na rynku zdarza się również sytuacja, w której producent kończy produkcję określonego produktu. Wynika to z decyzji biznesowej, a nie z kiepskiej jakości produktu.
Kupując duże ilości produktów z krótką datą, ryzykujemy, że część produktów zwyczajnie przeterminuje się. Warto wiedzieć, że przeterminowane produkty farmaceutyczne wyrzuca się do specjalnych pojemników umieszczonych w aptekach, przychodniach czy szpitalach. Niestety posiadanie takiego pojemnika nie jest obowiązkowe, więc nie wszystkie podmioty się na to decydują. Jeśli jest problem ze znalezieniem apteki przyjmującej przeterminowane towary, możesz je odnieść do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w swojej okolicy.