
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Badanie ogólne moczu jest kompletnie bezinwazyjnym zestawem testów, podczas którego oceniana jest między innymi:
Z tego artykułu dowiesz się: |
Może się okazać, że w moczu pojawiają się kryształki (mogą zwiastować kamicę nerkową), białka, glukoza, czerwone krwinki, lub czasem bakterie. Już za dawnych czasów, badanie moczu służyło za wiarygodny test stanu organizmu. Próba smakowa była pierwszym badaniem mogącym wykryć cukrzycę (mocz nieleczonego cukrzyka jest słodki). Jednak dla wiarygodności tego badania, bardzo ważne jest prawidłowe pobranie próbki. Jak więc powinno wyglądać przygotowanie do badania moczu?
W zasadzie wydawać by się mogło, że jest to kwestia prosta. Jednak okazuje się, że sporo osób robi to nieprawidłowo. Oto kilka informacji, o których warto pamiętać przed badaniem. Próbki moczu można rozróżnić na 2 rodzaje – poranną i dobową. Tę drugą bada się dużo rzadziej i z reguły w warunkach bardziej kontrolowanych niż zaniesienie pojemniczka do laboratorium więc ją pomniemy.
Poranną próbkę, jak sama nazwa wskazuje pobiera się rano. Zaraz po przebudzeniu, wizytę w łazience należy rozpocząć od dokładnej higieny zewnętrznych narządów moczowo-płciowych. W ten sposób unikniemy zanieczyszczenia moczu. Następnie, do jednorazowego pojemniczka, który można nabyć aptece należy oddać próbkę. Ale tu też jest jedno ważne „ale”. Musi to być próbka ze „środkowego strumienia”.
Co to znaczy? Mówiąc kolokwialnie – należy wysikać odrobinę moczu i dopiero zacząć pobieranie. Pierwsza „zmarnowana” porcja oczyści drogi moczowe z fragmentów złuszczonego naskórka, które mogłyby zaburzyć badanie. Pobrać należy ilość mniej więcej do połowy wysokości pojemniczka, po czym dokładnie zakręcić i opisać niezmywalnym flamastrem – imię, nazwisko i datę urodzenia. Od teraz próbkę należy oddać do laboratorium w 2 godziny. Tak wygląda samo przygotowanie próbki, ale jak przygotować organizm?
Najlepiej dzień wcześniej unikać intensywnego wysiłku i diety wysokobiałkowej. Zalecana jest zbilansowana dieta i standardowa ilość wypitej wody. Unikać również należy stosunków płciowych 24h przed oddaniem próbki, a kobiety powinny odczekać co najmniej 2 dni od końca okresu menstruacyjnego.
Kolor moczu zależy od wielu czynników. Zbyt ciemny albo zbyt jasny kolor moczu w większości przypadków nie powinien być powodem do niepokoju.
! | Przykładowo takie leki jak fenycetyna, fenytoina czy metronidazol powodują zmianę barwy moczu na ....czerwoną. Podobnie buraki oraz w mniejszym stopniu rabarbar, jagody i jeżyny. Po produktach bogatych w ryboflawinę (witaminę B2) możemy ujrzeć w pojemniku na próbkę ciecz koloru intensywnie żółtego lub żółtozielonego. |
Nie będzie to wyłącznie następstwem przyjmowania leków lub suplementów z tą witaminą. Co ciekawe jest ona częstym dodatkiem do napojów, w roli właśnie barwnika (oznaczana jest jako e101). Podobnie działają również inne witaminy z grupy B oraz kurkuma.
Jeśli próbka ma służyć do wykonania posiewu... czyli jeśli mają to być badania mikrobiologiczne, należy zaopatrzyć się w jałowy pojemnik. Wygląda tak samo, ale dodatkowo zapakowany jest w szczelną folię, którą zdjąć należy bezpośrednio przed zebraniem próbki.
Taki pojemniczek wypełniamy do 1/3 objętości, również moczem ze środkowego strumienia, zakręcamy i opisujemy. Jeśli nie możemy oddać takiej próbki natychmiast to wolno ją przechowywać w lodówce, maksymalnie przez 4 godziny.
Dobowa zbiórka moczu pozwala na ocenę ilości przyjmowanych i wydalanych płynów w organizmie. Dzięki niej lekarz specjalista może zdiagnozować choroby układu moczowego, zaburzenia hormonalne, cukrzycę, choroby nadnerczy czy przytarczyc. Żeby przeprowadzić dobową zbiórkę moczu niezbędny jest zakup specjalne pojemnika zwanego tulipanem.