
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
W latach 80. XX wieku wprowadzono do lecznictwa pierwsze leki przeciwhistaminowe II generacji, które zastąpiły pierwszą generację leków na alergię. W odróżnieniu do starszych leków obecnych wtedy w obrocie, leki II generacji nie wywoływały już tak dużej liczby działań niepożądanych, a jednocześnie skutecznie radziły sobie z objawami alergicznymi. Leki antyhistaminowe są stosowane w leczeniu alergii i astmy do dzisiaj. Można je stosować doustnie i miejscowo, występują jako pojedyncze leki, albo wchodzą w skład leków złożonych np. w połączeniu z lekami udrażniającymi nos.
Współczesne leki antyhistaminowe hamują działanie w organizmie substancji zwanej histaminą. Histamina to związek, który możemy spotkać w wielu miejscach - ośrodkowym układzie nerwowym, płucach, błonie śluzowej nosa oraz żołądka.
Część leków antyhistaminowych dostępna jest z przepisu lekarza, ale sporo można również dostać w aptece bez recepty. Często zdarza się również tak, że bez recepty dostępne są małe opakowania (7-10 tabletkowe), a na receptę większe (30-60 tabletek).
Z tego artykułu dowiesz się:
Leki antyhistaminowe bardzo dobrze przyswajają się z przewodu pokarmowego, ale szybkość tego procesu zależy od obecności pokarmu. Najpopularniejszy lek przeciwhistaminowy - cetyryzynę można podawać niezależnie od posiłku, bo pokarm nie ma wpływu na jej wchłanianie. Loratadyna wchłania się jednak szybciej w obecności pokarmu, więc lepiej przyjmować ją bezpośrednio po posiłku. Leki antyhistaminowe przyjmuje się zazwyczaj raz dziennie rano. A w przypadku leków miejscowych w zależności od substancji leczniczej 2-3x dziennie.
Współczesne leki antyhistaminowe hamują działanie w organizmie substancji zwanej histaminą. Histamina to związek, który możemy spotkać w wielu miejscach naszego ustroju ośrodkowym układzie nerwowym, płucach, błonie śluzowej nosa oraz żołądka. Histamina uznawana jest za neuroprzekaźnik i mediator stanu zapalnego. W jego obliczu prowadzi do szeregu zmian w organizmie - zwiększa przepuszczalność naczyń, prowadzi do wysięku z błony śluzowej nosa, przekrwienia tkanek, skurczu oskrzeli oraz skurczu mięśni macicy. Uwolniona w tkance podskórnej histamina powoduje ból lub uporczywy świąd.
Leki przeciwhistaminowe blokując działanie histaminy znoszą większość objawów alergii takich jak świąd, obrzęk, skurcz oskrzeli, zaczerwienienie czy łzawienie oczu. Stosowane są w łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek czy pokrzywki alergicznej. Leki te stosuje się również w leczeniu alergii i astmy.
Leki przeciwhistaminowe można podzielić wedle różnych kryteriów. Wyróżniamy leki I, II i III generacji, leki działające miejscowo i ogólnie, wreszcie leki długo i krótko-działające.
Obecnie w aptekach można spotkać trzy generacje leków antyhistaminowych:
Część leków antyhistaminowych dostępna jest z przepisu lekarza, ale sporo można dostać w aptece bez recepty. Często zdarza się również tak, że bez recepty dostępne są małe opakowania (7-10 tabletkowe), a na receptę (30-60 tabletek).
! | Leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty występują zazwyczaj w postaci tabletek, syropów, kropli do oczu i aerozoli do nosa. |
Najpopularniejszymi substancjami leczniczymi na alergię sa:
Leki antyhistaminowe stosuje się również u dzieci. Zazwyczaj mają one postać znacznie lepiej tolerowaną od zwykłych tabletek - jak choćby syropy, zawiesiny czy tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej. Oprócz środków doustnych na alergię mamy również dostęp do maści na uczulenie - jak choćby maść z dimentidenem po ukąszeniach owadów.
Stare leki antyhistaminowe wywołują szereg uciążliwych działań niepożądanych. Powodują zazwyczaj senność, znużenie, uczucie otępienia i zawroty głowy. Osoby stosujące leki z tej grupy narzekają również na suchość w jamie ustnej i zaburzania widzenia. Do ciężkich, ale rzadkich skutków ubocznych należą trudności w oddawaniu moczu oraz zaburzenia rytmu serca. Nowsze leki jak wspomniano wykazują mniej działań niepożądanych, ale zdarza się, że u niektórych również powodują senność o pracę serca.
Jeśli zależy nam na celowanej i indywidualnej rekomendacji leku przeciwhistaminowego zwróćmy się o pomoc do farmaceuty. Z pewnością udzieli nam wyczerpującej odpowiedzi, z uwzględnieniem obecnie przyjmowanych leków i naszych nawyków.