
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Oparzenia słoneczne to bolesne i nieprzyjemne dolegliwości, które mogą wystąpić po nadmiernym naświetlaniu skóry promieniowaniem UV. Mogą pojawić się zarówno u osób o jasnej skórze, jak i u tych, które są opalone. Leczenie oparzeń słonecznych jest ważne, ponieważ może zapobiec dalszym uszkodzeniom skóry i zmniejszyć ryzyko powikłań.
Z tego artykułu dowiesz się:
Oto kilka ciekawych statystyk dotyczących oparzeń słonecznych:
Oparzenia termiczne w zależności od głębokości zmian możemy podzielić na cztery stopnie. Dwa pierwsze stopnie I i IIa są oparzeniami obejmującymi powierzchniowe warstwy skóry - naskórka (stopień I i IIa). Każde kolejne IIB i III wywołują już głęboką martwicę skóry właściwej. Oparzenia słoneczne zazwyczaj występują jako oparzenia I i II stopnia.
W oparzeniu słonecznym I stopnia pojawia się zaczerwienienie skóry, a czasami nieznaczny jej obrzęk. Poparzona słońcem skóra jest tkliwa w dotyku i wilgotna. Często też pojawiają się na niej plamy. W przypadku oparzenia II stopnia zwykle pojawiają się pękające bąble, które przekształcają się w otwarte rany. Towarzyszy im silny ból, trudny do opanowania świąd, suchość oraz nadmierne rogowacenie skóry.
Pierwszym działaniem w ramach pierwszej pomocy przy oparzeniu słonecznym powinno być solidne schłodzenie skóry. W tym celu można nałożyć na poparzone miejsce chłodne okłady albo kostki lodu owinięte w ręcznik. Błędem natomiast jest przykładanie lodu bezpośrednio na skórę, gdyż prowadzi to zwykle to silnego bólu i jeszcze większego uszkodzenia skóry.Takie powierzchniowe oparzenia można leczyć w warunkach domowych. Oparzenia II stopnia wymagają już jednak konsultacji lekarskiej, zwłaszcza gdy spieczona słońcem jest większa powierzchni ciała.
Po schłodzeniu poparzonej skóry należy ją nawilżyć. W tym celu można nakładać nawilżające balsamy lub kremy, które pomagają utrzymać wilgotność skóry i zmniejszyć uczucie suchości. Ważne by stosowane produkty miały lekką konsystencję i nie zawierały alkoholu i dużej ilości lipidów ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać skórę. Świetnie do tego nadają się pianki i lekkie kremy z pantenolem, alantoiną lub bisabololem. Na oparzenia słoneczne świetnie działa również żel aloesowy (Aloe vera gel) albo delikatnie chłodzące maści.
W poważniejszych oparzeniach II stopnia konieczne może być już usunięcie martwiczych tkanek. Po zakończeniu leczenia oparzeń I i II stopnia warto również częściej natłuszczać skórę, zapobiegać jej przesuszeniu oraz unikać uszkodzeń mechanicznych.
Oparzenia słoneczne są bolesnym i nieprzyjemnym dolegliwością, ale ich leczenie jest możliwe. W przypadku łagodniejszych oparzeń wystarczy schłodzić i nawilżyć skórę, natomiast w przypadku poważniejszych należy skonsultować się z lekarzem. Istnieją także sposoby na zapobieganie oparzeniom słonecznym. Najważniejsze to unikanie nadmiernego naświetlania skóry, szczególnie w godzinach popołudniowych, kiedy promienie UV są najbardziej szkodliwe. Warto także stosować kremy z filtrem UV, nosić kapelusz i okulary przeciwsłoneczne oraz unikać opalania w solarium.