
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Z biegiem czasu nasze zęby często ciemnieją. Przyczyny mogą być różne - od naturalnego rozwoju zęba, poprzez leczenie kanałowe, próchnicę, niewłaściwą higienę, aż po rodzaj zastosowanego wypełnienia. Na szczęście istnieje wiele sposobów wybielania zębów, zarówno w domu, jak i w gabinecie stomatologicznym. Dlatego warto poznać metody, które umożliwią nam odzyskanie białego uśmiechu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jednym z głównych winowajców przebarwień jest dym tytoniowy. Substancje smoliste zawarte w dymie powodują szybkie odkładanie się na szkliwie, powodując nieestetyczne, czarne plamy. Przebarwienia mogą również być spowodowane nadmiernym używaniem płynów do płukania jamy ustnej zawierających chlorheksydynę, listerynę, sanguinarynę i cetylpirydynę. Innymi przyczynami mogą być nadmierne spożycie fluorku przez dzieci w trakcie rozwoju zębów oraz stosowanie preparatów żelaza i antybiotyków z grupy tetracyklin.
Początkowo przebarwienia są trudne do zauważenia i najczęściej pojawiają się pomiędzy przednimi dolnymi zębami w postaci subtelnej plamy. Proces ten jest stopniowy, dlatego często nie jest łatwo go dostrzec, aż do rutynowego badania u stomatologa. Przebarwienia spowodowane paleniem papierosów, spożywaniem kawy, herbaty oraz związane z wypełnieniami amalgamatowymi i metalowymi koronami są znacznie bardziej widoczne. Ponadto, po leczeniu kanałowym zęby często przybierają żółtawe, czerwone lub brązowe zabarwienie.
Niestety, w przypadku przebarwień jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa. Jeżeli nasze przebarwienia mają charakter zewnętrzny, na przykład spowodowany niewłaściwą higieną jamy ustnej, dentysta może zastosować różne metody, takie jak skalowanie ultradźwiękowe (skaling), piaskowanie lub gumki ze specjalną gumką, aby usunąć naloty. Jeśli po usunięciu kamienia nazębnego i nalotów okazuje się, że problem nie ma charakteru zewnętrznego, lekarz stomatolog podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu, na przykład o wybielaniu zębów. Jeśli chodzi o przebarwienia związane z amalgamatowymi plombami, rozwiązaniem estetycznym jest po prostu wymiana wypełnienia.
W niektórych przypadkach materiały stosowane podczas leczenia kanałowego mogą powodować przebarwienia. Jeśli kanały zostały wypełnione materiałami innymi niż gutaperka lub syntetyczna żywica, konieczne jest usunięcie starego wypełnienia i zastosowanie nowego.
Podczas wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym lekarz dentysta używa silnego środka wybielającego, często korzystając przy tym z specjalnej lampy do wybielania. Czasami zaleca się również stosowanie środka wybielającego o niższym stężeniu przez dwa tygodnie na noc, przy użyciu specjalnych nakładek na zęby. Ta metoda może być tańsza, ale wiąże się z dłuższym okresem dyskomfortu po zabiegu, ponieważ wymaga codziennego stosowania nakładek przez dwa tygodnie. Każda z tych metod wybielania może powodować przejściową nadwrażliwość zębów na zimno, kłucie i ból.
Wybielanie zębów u dentysty ma wiele korzyści, ponieważ przed przystąpieniem do zabiegu dentysta dokładnie bada zęby i jamę ustną, sprawdza obecność ubytków, ponieważ środek wybielający może uszkodzić miazgę w przypadku uszkodzonego szkliwa i zębiny. Często dentysta również oczyszcza powierzchnię zębów z kamienia nazębnego, aby zapewnić równomierne efekty wybielania.
Podczas rozjaśniania zębów w domu, należy raczej mówić o rozjaśnianiu szkliwa. Większość przebarwień powstaje nie na zewnętrznym szkliwie, lecz w zębinie.
! | "Wybielanie" zębów w domu polega zatem na mechanicznym usuwaniu zewnętrznych przebarwień. Można do tego celu używać pasty do zębów, gumy do żucia lub płynów do płukania jamy ustnej. |
Dobra pasta do zębów wybielająca do rozjaśniania szkliwa w domu powinna zawierać:
Wielu ludzi, którzy próbują rozjaśnić szkliwo w domu za pomocą pasty wybielającej, doświadcza nadwrażliwości. Osoby te są narażone na ubytki klinowelub abrazyjne, które powodują nieprzyjemne objawy nadwrażliwości na bodźce mechaniczne, chemiczne i termiczne. Dlatego powinny stosować pastę o niższym współczynniku ścieralności (RDA 30-50).
Przed przystąpieniem do rozjaśniania zębów (szkliwa) w domu, należy upewnić się, że mamy zdrowe dziąsła i zęby bez ubytków. Ważna jest również odpowiednio dobra pasta i technika szczotkowania. Przy wyborze szczoteczki należy wybrać taką o miękkim lub średnim włosiu, a także zastanowić się, czy przebarwienia, które chcemy rozjaśnić, mają charakter zewnętrzny. Wreszcie, należy pamiętać, że ciągłe mycie zębów pastą wybielającą nie jest zalecane, a dla uzyskania trwałego efektu należy przestrzegać tzw. "białej diety". Polega ona na spożywaniu białych produktów - nabiału, jasnego mięsa. białych owoców i pieczywa np. jogurtu, mleka, kefiru, bananów czy jabłek. Z naturalnych sposobów stosuje się również płukanki z oleju kokosowego.