
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
W aptece i drogeriach możemy spotkać różne rodzaje szczoteczek do zębów - między innymi manualną, soniczną i elektryczną. Która z nich będzie najlepsza dla nas? Wszystko zależy od własnych potrzeb, przyzwyczajeń, ale również od stanu zdrowia naszej jamy ustnej. Każdy rodzaj szczoteczek ma swoje wady i zalety, a każdą z nich można wykorzystywać w określonych problemach zdrowotnych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zanim popędzimy po zakup wymarzonej szczoteczki, warto mieć z tyłu głowy, że warunkiem zdrowia jamy ustnej i zębów jest kompleksowa higiena. Pierwszym pytaniem, jakie zada nam higienistka stomatologiczna w gabinecie, będzie pytanie o to, czy regularnie wymieniamy szczoteczkę (minimum co 3 mies.). Zużyta szczoteczka z wypaczonym, odkształconym włosiem jest bowiem bezużyteczna. Warto więc wtedy zaopatrzyć w nowe produkty do higieny jamy ustnej i protetyki.
W przypadku szczoteczek do zębów klasycznych osoby dorosłe podczas mycia zębów powinny prowadzić ruch wymiatający od dziąsła do korony oraz dodatkowo ruch dociskający przy okolicach przydziąsłowych. Szczoteczka manualna ma niestety problem z dotarciem do wewnętrznych rejonów jamy ustnej: językowej i podniebnej. Ponadto kształt i budowa szczoteczki tradycyjnej sprawia, że intuicyjnie domywamy łatwo dostępne miejsca: policzkowych i wargowych.
By zwiększyć jakość higieny, do codziennego szczotkowania powinniśmy dołączyć dodatkowo nitkowanie zębów, szczotkowanie szczoteczkami międzyzębowymi oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Domowy zestaw higienizacyjny można również wzbogacić irygatorem - urządzeniem do pozbywania się płytki nazębnej. Jego działanie opiera się na skierowaniu strumienia znajdującej się pod ciśnieniem wody lub płynu do płukania jamy ustnej na szkliwo i przestrzenie między zębowe.
Inaczej jest w przypadku szczoteczki sonicznej. Szczoteczka soniczna jest tak naprawdę rodzajem szczoteczki elektrycznej. Szczoteczka ta podczas swojej pracy generuje bardzo dużą ilość ruchów oscylacyjnych na minutę (nawet kilkadziesiąt tysięcy), a jej zasad działania opiera się na emitowaniu fal dźwiękowej o częstotliwości 240-260 Hz, która wprawia w ruch wodę, ślinę i pastę. One z kolei uderzają o powierzchnię szkliwa, usuwają płytkę nazębną, docierając przy tym do trudnodostępnych miejsc. Szczoteczki soniczne:
Tu zdania są podzielone. Część stomatologów uważa, że szczoteczki elektryczne są skuteczniejsze od sonicznych. I to pomimo mniejszej ilości ruchów na minutę (8-9 tysięcy). Szczoteczki elektryczne myją zęby w dwóch płaszczyznach oscylacyjno-rotacyjnej i pulsacyjnej i dzięki temu domywają one zęby znacznie lepiej od szczoteczek sonicznych. Kosztem lepszego domywania jest jednak niekorzystny wpływ na szkliwo. Szczoteczki elektryczne u wrażliwców powodują często ubytki naddziąsłowe.
! | Szczoteczka soniczna jest więc mniej abrazyjna, znacznie delikatniejsza dla dziąseł, zwłaszcza dla dzieci. Polecane są dla osób z aparatami ortodontycznymi, implantami i protezami. |
Zastanówmy się więc:
Szczoteczki elektryczne w przeciwieństwie do manualnych lepiej sprawdzą się u niewspółpracujących dzieci albo z upośledzeniem umysłowym. W takich przypadkach ręczne szczotkowanie i wykonywanie ruchów manualnych może być powodem stresu i trudności. Jeśli mamy problem z podjęciem odpowiedniej decyzji skorzystajmy z konsultacji z dyplomowaną higienistką albo lekarzem stomatologiem,, którzy pomogą wybrać najskuteczniejszą metodę utrzymania higieny i zdrowia jamy ustnej.