
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Sporo osób korzystających na co dzień z usług aptek uważa, że apteka ogranicza się do tego, co widać gołym okiem z sali ekspedycyjnej - a więc aptecznych regałów i szuflad oraz jakiegoś małego zaplecza Tymczasem każda apteka skrywa co najmniej kilka różnych pomieszczeń - magazynów leków i suplementów diety, wyrobów medycznych, archiwum i izby recepturowej, w której farmaceuci sporządzają środki lecznicze. Choć trudno w to uwierzyć farmaceuci w recepturze samodzielnie sporządzają wiele środków leczniczych.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Farmaceuci oprócz tego, że wydają codziennie leki i suplementy diety milionom Polaków sporządzają także niektóre leki. Wszystko odbywa się w specjalnych izbach recepturowych, które wyposażone są w nowoczesny sprzęt. A więc w aptecznej recepturze znajdziemy unguator (apteczny mikser do sporządzania maści), kapsułkarkę, w której farmaceuta łatwo może przygotować sporą ilość kapsułek w stosunkowo krótkim czasie oraz tak zwaną lożę laminarną, w której sporządza się jałowe leki oczne - krople i maści do oczu.
Niemal każda polska apteka ma obowiązek od kilkunastu już lat sporządzać leki w recepturze. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość leków farmaceuta sporządzał samodzielnie, by potem leki recepturowe ustąpiły miejsca lekom gotowym dostępnym od ręki. Obecnie jednak sztuka sporządzania leków zaczyna przechodzić swój renesans. Wszystko za sprawą tego, że w wielu przypadkach leki sporządzane przez farmaceutę mają przewagę nad lekami gotowymi.
Mało się o tym mówi, ale osoby pracujące w aptekach bardzo lubią sporządzanie leków w recepturze. To swoisty powrót do korzeni zawodu i jego kwintesencją. To również prestiżowa usługa, dzięki której apteki są uznawane za ważne ogniwo w systemie opieki zdrowotnej.
Receptura stwarza warunki, by sporządzić lek, który nie ma swojego odpowiednika w postaci leku gotowego w określonej grupie wiekowej. Przykładem są proszki dla dzieci zamknięte w kapsułkach skrobiowych, w których znajdują się bardzo małe dawki leków dla noworodków i niemowląt. Leki z aptecznej receptury często ratują pacjentów, którzy borykają się z rzadkimi chorobami albo lekoopornymi odmianami zwykłych chorób w leczeniu których, lekarz wyczerpał już wszystkie możliwości. Przykładem są leki przeciwpadaczkowe, które często nie są zarejestrowane w dawkach pediatrycznych albo maść doodbytniczą z dilitazemem na szczelinę odbytu, której nie sposób znaleźć w postaci leku gotowego.
! | Wielu dermatologów bardzo ceni leki recepturowe, bo w leczeniu chorób skóry kluczowym dla powodzenia terapii jest skład leków dopasowany do konkretnego przypadku i pacjenta. |
W recepturze farmaceuci sporządzają leki według starszych, mało popularnych już receptur, które jednak w wielu przypadkach okazują się skuteczne. Przykładem jest maść rtęciowa stosowana w leczeniu nużeńca czy maść z siarką na świerzb. Dużą zaletą leków do sporządzenia w aptece jest to, że terapia nimi jest refundowana, a cena oscyluje wokół kilkunastu złotych.
W przeciwieństwie do dermokosmetyków i gotowych kropli do oczu, leki dermatologiczne i oczne sporządzane w recepturze jest również pozbawiona konserwantów, mają więc znacznie mniejszy potencjał alergeny od swoich gotowych odpowiedników. Lekarze bardzo często korzystają z leków recepturowych, a każdy kto raz skorzystał z leku recepturowego na zawsze doceni:
Pacjent może poprosić lekarza o receptę na lek recepturowy do sporządzenia w aptece. Aptekarz w czasie przyjmowania leku do realizacji pobiera z góry odpłatność jednego lub kilku “ryczałtów”. Pacjent po zostawieniu recepty do realizacji ma 6 dni na odbiór leku recepturowego. Jeśli tego nie zrobi lek recepturowy zostanie oddany do utylizacji. Leki sporządzane w aptece mają krótki okres przydatności - najczęściej są 1-2 tygodnie w zależności od postaci leku. Wydanie więc leku po okresie dłuższym niż 6 dni naraziłoby pacjenta na stosowanie leku “przeterminowanego”.