
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
W okresie Świąt Bożego Narodzenia można zauważyć większe zainteresowanie suplementami wspierającymi funkcjonowanie wątroby. I wcale nie oznacza to, że objawy chorej wątroby mają charakter sezonowy. Po prostu Święta Bożego Narodzenia i tradycja wspólnego biesiadowanie przy suto zastawionym stole nie sprzyja prawidłowej pracy wątroby.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wątroba jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Jest tak naprawdę dużym gruczołem, którego masa może dochodzić nawet do 1,5 kg u mężczyzn. Funkcje wątroby trudno opisać w jednym akapicie, bo jest ich naprawdę dużo. Począwszy od produkcji, detoksykacji trucizn przez metabolizm i wpływ na działanie leków, po magazynowanie różnych związków.
W wątrobie zachodzą reakcje syntezy czynników krzepnięcia krwi, ważnych białek osocza lub enzymów metabolicznych. Wątroba Ponadto produkuje i gromadzi żółć, niezbędną do trawienia tłuszczów. Bierze również udział w trawieniu węglowodanów, przemianach glukozy oraz wychwytuje i rozkłada obumarłe elementy morfotyczne krwi. Jak wspomniano wątroba pełni również funkcję magazynową, dzięki czemu jest największym rezerwuarem takich witamin i minerałów jak witamina A, D oraz żelazo. Ze względu na to, że wątroba jest bardzo dobrze ukrwiona bierze również udział w procesie termoregulacji.
Istotną funkcją jaką pełni wątroba jest detoksykacja. Żyła wrotna wątroby jest miejscem którym z jednej strony dostarczane są składniki odżywcze niezbędne do jej pracy, a z drugiej wszystkie szkodliwe substancje, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu. W wątrobie stale zachodzi proces intensywnego sprzęgania i rozkładania potencjalnych trucizn.
Wątroba jest jednym z niewielu narządów w naszym organizmie, posiadającym niezwykłe zdolności regeneracyjne. W niektórych sytuacjach wątroba jest w stanie zregenerować cały swój płat. Nie dzieje się tak niestety w nieskończoność. Gdy komórki wątroby (hepatocyty) ulegną poważnemu uszkodzeniu, miąższ wątroby traci swoje zdolności. W efekcie może dojść do stłuszczenia wątroby, jej marskości niewydolności wątroby, a w końcu nawet do nowotworu.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia w wielu domach na stołach gości alkohol. Jego nadmierne spożycie albo co gorsza łączenie alkoholu z lekami poważnie uszkadza hepatocyty. Również nadużywanie leków sprzyja marskości wątroby. Przyczyną uszkodzenia wątroby mogą być nie tylko leki z przepisu lekarza, ale również te prozaiczne - jak leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Poza używkami pracę wątroby może upośledzać niewłaściwa dieta. Bezpośrednią przyczyną schorzeń wątroby jest tłusta, słabo zbilansowana dieta, która może prowadzić do NAFLD (niealkoholowa, stłuszczeniowa choroba wątroby). Objawy chorej wątroby potęguje siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej.
W poprzednich akapitach wspomniano, że wątrobą odpowiada za produkcję i magazynowanie żółci, a więc za trawienie tłuszczów. Istotną rolę w tym procesie odgrywa również pęcherzyk żółciowy, który ją gromadzi i wydziela w razie potrzeby. Gdy odżywiamy się zdrowo i niskokalorycznie nasz układ pokarmowy działa bez zarzutu. Polska tradycja świąteczna jest bardzo bogata i piękna, jednak zazwyczaj jest to ciężki czas dla naszej wątroby. Potrawy, które goszczą na stołach w trakcie Wigilii są ciężkostrawne, wysokokaloryczne i słone. Dodatkowo podczas wspólnego biesiadowania, zjadamy nie tylko więcej, ale także spożywamy alkohol oraz przesiadujemy większość czasu przy stole. To dlatego pojawia się niestrawność, uczucie pełności, ucisk i ból wątroby.
! | Pamiętajmy, że sama wątroba nie boli, bo nie jest unerwiona, ale uczucie pełności, odbijanie i gazy są skutkiem przeciążenia całego układu pokarmowego, w tym dróg żółciowych. |
Dbanie o zdrowie wątroby powinno obejmować właściwą profilaktykę i budowanie dobrych nawyków żywieniowych. Jeśli mówimy o preparatach aptecznych służących okołoświątecznej regeneracji wątroby, to obok fosfolipidów na wątrobę nie sposób nie zahaczyć o sylimarynę. Sylimarynę otrzymuje się z z łupin nasiennych i owocni ostropestu plamistego.
Jej korzystny wpływ polega na uszczelnianiu błon komórkowych hepatocytów. Dzięki temu komórki wątrobowe działają sprawniej i wykazują większą ochronę przed toksynami. Sylimaryna działa również żółciotwórczo i żółciopędnie, co znacznie ułatwia proces trawienia. Badania wskazują, że sylimaryna zapobiega również tworzeniu się blaszek miażdżycowych, obniża stężenie cholesterolu we krwi oraz wpływa na zmniejszenie się insulinooporności. Sylimarynę zawierają dlatego nie tylko leki na ból wątroby, ale również leki na niestrawność i cholesterol.
Sylimaryna jest bardzo dobrze tolerowana przez nasz organizm, a ryzyko działań niepożądanych przy dużych dawkach jest niskie. By jednak cieszyć się z działania tego związku należy go stosować regularnie i przez dłuższy czas - nawet do 6 miesięcy w dawce 150-200 mg.
Sylimaryna czy każdy inny farmaceutyk jest w stanie wpływać na proces regeneracji wątroby. Warto jednak wiedzieć, że prowadzenia odpowiedniego stylu życia oraz zdrowe żywienie to dwa najważniejsze czynniki o które należy zadbać, nie tylko w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, ale przez całe życie. Tylko dzięki takim działaniom możemy zapobiec najcięższym stanom jakim jest niewydolność i rak wątroby.