
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Kamień nazębny jest problemem estetycznym, któremu sprzyja nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz nadużywanie niektórych pokarmów i napojów. Co ciekawe kamień na zębach pomimo, że w naszej kulturze jest zjawiskiem negatywnym, to w gruncie rzeczy ma również swoją jasną stronę. Kamień nazębny zabezpiecza szkliwo przed próchnicą, chroniąc je przed dalszą kolonizacją patogennych bakterii. Stomatolodzy zalecają jednak usuwanie kamienia nazębnego oraz stałą profilaktykę zmierzającą do zapobiegania odkładania się płytki nazębnej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kamień na zębach to po prostu efekt mineralizacji płytki nazębnej spowodowanej brakiem higieny jamy ustnej - najczęściej mycia zębów. Mineralizacja płytki zachodzi najszybciej na koronach zębów, między nimi oraz pod dziąsłami i to najczęściej na powierzchniach językowych oraz policzkowych siekaczy i zębów trzonowych. Nietrudno się domyślić, że to miejsca do których najtrudniej jest dotrzeć szczoteczką. Objawy kamienia nazębnego
Pierwszym zwiastunem mineralizacji płytki nazębnej jest osad nazębny gromadzący się w newralgicznych miejscach. Osad ten powinien zostać usunięty podczas porannego lub wieczornego szczotkowania. Jeśli nie umyjemy dokładnie zębów lub nie zrobimy tego wcale pozostający na powierzchni zębów osad stwardnieje, pojawi się białe, żółte, brunatne oraz czarne zabarwienie, które z czasem przekształci się w twardy kamień. Tempo powstawania kamienia nazębnego oraz jego charakter zależy od spożywanych posiłków, picia napojów, palenia papierosów, a także ogólnego stanu jamy ustnej.
Płytkę oraz kamień nazębny możemy usunąć u stomatologa lub higienistki. Można również spróbować domowych sposobów, ale zabiegi higienizacyjne takie jak skaling, piaskowanie szkliwa oraz polerowanie powierzchni zębów powinny być punktem wyjścia naszych działań. W przypadku skalingu usuwanie kamienia nazębnego polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Ze skalingu nie mogą skorzystać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca. Po zabiegu skalingu obowiązuje tzw. biała dieta - zabronione jest spożywanie kolorowych napojów, herbaty, wina i owoców przez kilka godzin. Po wyjściu z gabinetu może pojawić się także nadwrażliwość oraz niewielkie krwawienie, które mija po kilkunastu godzinach.
W gabinecie higienistki możemy również wykonać zabieg piaskowania, który usuwa przebarwienia po kawie, herbacie i tytoniu. Zabieg polega na kierowaniu na szkliwo dużego ciśnienia wody ze specjalnym piaskiem stomatologicznym. Piaskowanie jest przeciwwskazane u osób z owrzodzeniami i ranami w jamie ustnej, ale również chorującymi na astmę, alergię wziewną i pylicę.
! | Zwieńczeniem zabiegów higienizacyjnych jest polerowanie szkliwa. Ono samo ma bardzo niejednorodną strukturę , która sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej. By temu zapobiec przeprowadza się polerowanie szkliwa z wykorzystaniem past polerskich. |
Jednorazowy zabieg higieniczny nie będzie wystarczający, by utrzymać zdrowie jamy ustnej na długi czas. Kamień nazębny odkłada się już po zakończonym zabiegu, więc nasza w tym głowa, by zrobić wszystko dla gładkich i czystych zębów. W tym celu należy szczotkować zęby odpowiednią szczoteczką i pastą po każdym posiłku, stosować płyny do płukania jamy ustnej, a także wykorzystywać domowe sposoby profilaktyczne.
Kamień nazębny można spróbować usunąć domowymi sposobami. Niestety nie są one tak skuteczne jak wizyta u stomatologa, choć pozwalają na usunięcie przebarwień, osadów i świeżej płytki nazębnej. Rozjaśniają również szkliwo. W tym celu wykorzystuje się w domu sodę oczyszczone, ocet jabłkowy, olej kokosowy, wodę utlenioną oraz węgiel aktywny. By zapobiegać odkładaniu się kamienia nazębnego, należy:
Soda oczyszczona wchodzi w skład większości past wybielających oraz usuwających kamień nazębny. Możemy oczywiście wykorzystać ją samodzielnie w domu, nakładając na szczoteczkę i myjąc nią zęby. W tym celu można przygotować domową pastę z domieszką oleju kokosowego. Uzyskaną pastą szczotkuje się zęby po każdym posiłku przez kilka dni. Soda nie poradzi sobie jednak z twardym kamieniem, ale będzie skuteczna na samym początku odkładania kamienia nazębnego. Szczotkowanie zębów sodą może być również sposobem na utrwalenie efektu uzyskanego w gabinecie higienistki.
Woda utleniona podobnie jak soda oczyszczona ma właściwości wybielające i przeciwbakteryjne. Podobnie ocet jabłkowy, który uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych domowych metod usuwania płytki nazębnej. Posiada do tego właściwości przeciwpróchnicze.
Obecnie częstym składnikiem past do zębów wybielających jest węgiel aktywny. Wiele osób jest przekonanych, że składnik ten świetnie niweluje kamień nazębny. Węgiel aktywny ma jednak bardzo niski współczynnik ścieralności, więc podobnie jak większość domowych sposób nie poradzi sobie z masywnym kamieniem nazębnym. Ma jednak bardzo dobre właściwości absorbujące, które mogą być wykorzystane w walce z osadem, przebarwieniami i przerostem flory bakteryjnej w jamie ustnej.
O zdrowym i olśniewającym uśmiechu marzy każdy z nas. Jest on naszą wizytówką i buduje wizerunek w oczach innych. Niestety kamień nazębny, próchnica i wady zgryzu są nadal w Polsce istotnym problemem społecznym. Jeszcze do nie dawna problem niewłaściwej higieny jamy ustnej i próchnicy nie dotyczył naszego kraju. Zawdzięczaliśmy to w dużej mierze opiece stomatologicznej w większości polskich szkół oraz limitowanemu dostępowi do słodyczy jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Współczesne dane nie napawają jednak optymizmem – przeciętny Polak ma ubytki średnio w 10-13 zębach. Choć przyczyny takiego stanu rzeczy są różne, to większość sprowadza się do niewłaściwej higieny jamy ustnej. Zmieńmy to!