
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Walka z płytką nazębną jest jednym z najważniejszych elementów higieny jamy ustnej, a tym samym ochrony przed próchnicą i chorobami przyzębia. Końcowym etapem każdego leczenia w gabinecie stomatologa są zawsze zabiegi higienizacyjne, gdyż samo szczotkowanie zębów po powrocie do domu nie jest wystarczające, by utrzymać pełne zdrowie jamy ustnej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mycie zębów za pomocą szczoteczki i pasty do zębów jest zabiegiem, który należy wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym spożytym posiłku. Szczotkowanie chroni jamę ustną przed rozwojem próchnicy, ale kompletną higienę jamy ustnej poza myciem zębów zapewnia:
Szczotkowanie nie pozwala efektywnie usunąć wszystkich resztek pokarmu z jamy ustnej, zwłaszcza z miejsc trudno dostępnych. Najwięcej pokarmu zalega w przestrzeniach między zębami, do których nie dociera żadna szczoteczka do zębów. Fermentujące resztki pokarmowe powodują spadek pH i rozwój próchnicy. Tezę tą zdają się potwierdzać statystyki, które wskazują, że zmiany próchnicze pojawiają najczęściej między dwoma, sąsiadującymi ze sobą zębami.
U stomatologa lub w aptece można znaleźć kilka rodzajów nici dentystycznych. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane, kolorem, kształtem oraz długością. Kolorowe, kontrastujące barwy nici umożliwiają swobodne i bezpieczne nitkowanie, chroniąc przed przypadkowym uszkodzeniem dziąseł pomiędzy zębami. Czarne nici ułatwiają bieżącą ocenę, jak dużo jeszcze zostało płytki nazębnej.
Osoby noszące na co dzień aparat ortodontyczny powinny używać nici dentystycznej z usztywnionym końcem. Dzięki niej można ją umieścić pod łukiem, środkową częścią czyścić zęby wokół zamków, a część woskowaną powierzchnie styczne. Po każdym nitkowaniu osoby z aparatem powinny zastosować irygator do płukania.
Nitkowanie jest ważnym elementem higieny i profilaktyki chorób jamy ustnej, ale warto pamiętać, że nieodpowiednia technika nitkowania może prowadzić do zranienia dziąseł między zębowych i krwawienia. Na początku przygody z nitkowaniem możemy sięgnąć po nici dentystyczne wyposażone w specjalne, plastikowe uchwyty. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że na nitkowanie obu łuków zębowych zużyjemy bardzo dużo fragmentów nici, co jest kosztowne.
! | Wiele osób nieprawidłowo nitkuje zęby wykonując ruchy poziome, zamiast ruchy wymiatające. Ruchy przypominające piłowanie uszkadzają szkliwo i dziąsła. Wiele osób rezygnuje z nitkowania, gdyż ma problemy z umieszczeniem nitki w szczelinach między zębowych, a sam proces nitkowania jest powodem nieprzyjemnego uczucia. Warto nadmienić, że z czasem dyskomfort podczas nitkowania mija. |
Wydaje się, że nitkowanie zębów po szczotkowaniu jest logicznym wyborem. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że nitkowanie, które poprzedza szczotkowanie ułatwia znacznie wchłanianie fluoru z pasty w strukturę zęba. W sytuacji, gdy zamierzamy nitkować zęby nicią z fluorem, to kolejność szczotkowania i nitkowania nie ma już znaczenia.
Po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów zalecane jest wypłukanie jamy ustnej płynem. Warto zwrócić uwagę na to czy jest to płyn specjalistyczny (np. z chlorheksydyną) i należy rozcieńczyć go wodą czy stosować nierozcieńczony. W zależności od tego stosować będziemy mniej lub więcej płynu, a czas trwania płukania będzie krótszy lub dłuższy.