
Serce to jeden z narządów w klatce piersiowej, obok płuc i aorty, która dostarcza krew do całego ciała. Niestety,...
Zgodnie z definicją o problemach z płodnością możemy dopiero mówić, gdy minie pełny rok bezskutecznych prób poczęcia dziecka. Dopiero wtedy warto zgłosić się do lekarza, wykonać podstawowe badania, sprawdzić płodność obojga partnerów.
Zgodnie z definicją o problemach z płodnością możemy dopiero mówić, gdy minie pełny rok bezskutecznych prób poczęcia dziecka. Dopiero wtedy warto zgłosić się do lekarza, wykonać podstawowe badania, sprawdzić płodność obojga partnerów.
Z tego artykułu dowiesz się: |
Ważne, by diagnostyce były poddawane dwie osoby jednocześnie, gdyż w przypadku 10% par problem dotyczy obojga partnerów. Co ciekawe przez lata męska niepłodność była ignorowana, wręcz nie istniała w świadomości ludzi, pomimo, że z roku na rok problem narastał. W tej chwili doskonale wiemy, że męska niepłodność jest powodem problemów z poczęciem dziecka prawie połowy par. Wiedząc, że problemy z poczęciem dziecka w Polsce dotyczy 14% par w wieku rozrodczym, to łatwo można obliczyć, że niepłodność może dotyczyć nawet 600 tysięcy polskich mężczyzn.
Jeden z sondaży Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka wykazał, że większość Polaków traktuje niepłodność jako istotny problemem społecznym, a wręcz rodzaj niepełnosprawności. Ale problemy z płodnością to nie tylko nasz kłopot - nawet 16% par w populacji światowej ma problem z poczęciem dziecka.
W przypadku diagnozowania kobiety warto zacząć od analizy miesiączek u kobiety, przebytych chorób, zabiegów operacyjnych oraz (uwaga!) przyjmowanych na co dzień leków. Niezbędnym minimum na początku diagnostyki jest wykonanie podstawowych badań morfologii krwi i moczu, badań obrazowych oraz wykluczenie czynników ryzyka w postaci cukrzycy, niedokrwistości, zaburzeń funkcjonowania tarczycy lub nadnerczy. Wykonuje się więc w tym celu USG jamy brzusznej, USG przezpochwowe, histerosalpingografię, endoskopię macicy. U panów najważniejszym badaniem jest badanie nasienia przed którym zaleca się kilkudniową wstrzemięźliwość.
! | U zdrowego mężczyzny w 1ml nasienia znaleźć można 15 milionów plemników, a w całej objętości nasienia powinno być ich co najmniej 40 milionów. Ważna jest również jakość plemników - ich ruchliwość, żywotność oraz morfologia. |
Ważnym czynnikiem ryzyka niepłodności jest niestety wiek. U kobiet od pewnego momentu wraz z upływającym wiekiem zmniejsza się liczba i żywotność oocytów w jajnikach. Noworodki-dziewczynki mają na przykład ponad 2 miliony pęcherzyków pierwotnych, a podczas pierwszej miesiączki liczba ta spada do 300 tysięcy. Kolosalne znaczenie mają czynniki środowiskowe (smog, toksyny, ksenobiotyki) i używki. Na niepłodność mogą również wpływać zaburzenia odżywiania.
U kobiet dodatkowym problemem mogą być nieprawidłowości anatomiczne i fizjologia narządów rozrodczych. Często pojawiają się bowiem zaburzenia owulacji, nieregularne miesiączki, wahania hormonów tarczycy, hiperpolaktynemia, czy insulinooporność. Nieprawidłowa funkcja przysadki oraz zespół policystycznych jajników mogą powodować problemy z pęknięciem pęcherzyka Graafa. Czasami problemy z poczęciem dziecka po stronie kobiety związane są z niedrożnością jajowodów, trudnościami w implantacji zarodka, niedorozwojem macicy, mięśniakami macicy, endometrium oraz słabym ukrwieniem macicy.
U Panów źródłem problemów są najczęściej choroby takie jak cukrzyca, otyłość, choroby płuc, przewlekła choroba nerek lub wątroby. Tu również nie bez znaczenia są choroby tarczycy, nadnerczy i przysadki mózgowej. Niepłodność wywołują również sterydy anaboliczne stosowane przez niektórych mężczyzn w celu rozbudowy mięśni, ale również stosowane przewlekle leki zwłaszcza te stosowane w leczeniu nadciśnienia, depresji, metotreksat, sulfasalazyna, oraz antybiotyki. Bardzo groźne dla Panów są przebyte w dzieciństwie choroby takie jak świnka czy różyczka. U Panów istotnym problemem jest niedoborowa dieta uboga w selen i cynk, rekreacyjne stosowanie używek, pestycydy, metale ciężkie oraz permanentny stres.
Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro. Niestety tylko 10% par po przejściu przez inne metody leczenia kwalifikuje się do zabiegu in vitro. Leczenie farmakologiczne niepłodności polega na kontrolowaniu chorób współistniejących. Gdy powodem niepłodności jest niedoczynność tarczycy, stosuje się tyroksynę, w niewydolności ciałka żółtego – gonadotropinę, a w hiperprolaktynemii bromokryptynę.
U części Pań inicjuje się również owulację z wykorzystaniem hormonów estrogenowo-progestagenowych, antyestrogenów i gonadotropiny. Czasami niezbędne jest leczenie zabiegowo-operacyjny - zwłaszcza, gdy przyczyną są wady anatomiczne macicy. Niektóre stany związane z niepłodnością wymagają stosowania antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych, przeciwzapalnych i sterydów. Gdy problem leży w szyjce macicy skuteczna może okazać się inseminacja domaciczna.