Refluks i inne problemy trawienne

Kategorie

Marka

Cena

  • 2,00 zł - 224,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 191 produktów.

Refluks i inne problemy trawienne

Refluks i inne problemy trawienne 

W Polsce na refluks choruje nawet 30% społeczeństwa. Skoro tak sporo z nas ma problem z refluksem, to dlaczego tak mało się robi w kwestii profilaktyki i leczenia refluksu? Być może problemem jest to, że choroba refluksowa może objawiać się na kilka sposobów i nie wszystkie symptomy są oczywiste. 

Refluks objawy

Być może doskwiera Ci na co dzień chrypka, a jednocześnie odczuwasz problemy z trawieniem połączone z bólem brzucha? Albo od jakiegoś czasu chrząkasz i masz problem z suchym kaszlem? Jeśli dołożysz do tego uczucie bólu za mostkiem, zgagę i ból przy połykaniu kęsów pokarmu to całkiem możliwe, że cierpisz na refluks żołądkowo-przełykowy. 

Refluks żołądkowo-przełykowy - kiedy do lekarza?

Jeśli doświadczyłeś któryś z tych objawów skorzystaj z konsultacji u gastrologa. Lekarz zleci gastroskopię z pobraniem wycinka do biopsji. Jest to konieczne by gastroenterolog ocenił czy objawy można połączyć z refluksem, jak poważne są zmiany chorobowe i czy należy wdrożyć leczenie? 

Jak leczyć refluks domowymi sposobami?

Jeśli objawy refluksu pojawiają się od czasu do czasu to być może uda się żyć z refluksem, bez konieczności regularnego stosowania leków. Spróbuj więc wdrożyć niskotłuszczową i lekkostrawną dietę, częściej się ruszaj, gdyż ruch może zapobiegać chorobie refluksowej (aktywność ułatwia trawienie) i wyeliminuj swoje nałogi, gdyż alkohol spożywany nawet sporadycznie i nikotyna zwiększają ryzyko choroby refluksowej. Pamiętaj również, że nadwaga powoduje ucisk na żołądek i utrudnienie trawienia. 

Jak leczyć refluks żołądkowo-przełykowy?

Pierwszym krokiem do wyleczenia refluksu będzie oczywiście zmiana stylu życia, ale wsparcie farmakologiczne też jest wskazane.

Jak leczyć refluks - leki na zgagę i refluks

W przypadku kiedy objawy nie są mocno nasilone, pojawiają się raz na jakiś czas możesz zacząć od stosowania łagodnych środków. W tej chwili w aptece możesz znaleźć tabletki do ssania na zgagę i refluks (środki zobojętniające) oraz leki z grupy inhibitorów pompy protonowej do stosowania na czczo (omeprazol i pantoprazol). Przy mocno doskwierającym refluksie można połączyć obie grupy leków, gdyż, połączenie inhibitora pompy protonowej ze środkami zobojętniajacymi zdecydowanie lepszy efekt niż leczenie wyłącznie jednym z nich. Poprawa w tym przypadku występuje o 20% częściej!

Objawy refluksu - jak odróżnić od innych chorób?

Objawy płynące z przewodu pokarmowego mogą być mylące. Układ trawienny jest bowiem bardzo charakterystyczny i stanowi system naczyń połączonych. Często ból w okolicy brzucha, trudności z trawieniem czy biegunki mogą wskazywać na przykład na zespół jelita drażliwego (IBS). Równie dobrze te same objawy może dawać nietolerancja laktozywrzody, czy nawet prozaiczne zatrucie pokarmowe. Warto więc zastanowić się z czego mogą wynikać pojawiać się sygnały dochodzące z układu pokarmowego, powiązać z okolicznościami i skorzystać z porady farmaceuty. 

Niestrawność, nerwica żołądka czy nietolerancja laktozy?

Wielu z nas doświadcza nieprawidłowej pracy swojego układu pokarmowego. Pojawiają się biegunki i zaparcia, uczucie pełności w żołądku, niestrawność, nerwica żołądka czy ból wątroby. Również antybiotykoterapia odciska swoje piętno na naszych jelitach. Leki te zabijają chorobotwórcze bakterie, ale nie są obojętne dla bakterii, które są pożądanymi lokatorami przewodu pokarmowego. Z badań wynika, że biegunka poantybiotykowa pojawia się nawet u 30% osób, które nie przyjmowały w czasie terapii probiotyków. 

Zaparcia - skąd się biorą?

Być może doświadczyłeś również w swoim życiu odwrotnego problemu - czyli trudnościmi z załatwianiem się (wypróżnianiem). Najczęściej zaparcia  są efektem zbyt małej ilości spożywanej wody (organizm wyciągnie z pokarmu każdy ml, którego będzie potrzebował, a zbyt suchy stolec będzie trudny do wydalenia), stres  i blokady psychiczne. Oczywiście, winne mogą być w tym przypadku również leki i inne choroby, ale są to dość rzadkie problemy.

Wątroba, ból wątroby, marskość wątroby

Na domiar złego coraz częściej o sobie daje znać nasza wątroba - czyli największa fabryka i zakład produkcyjno-przetwórczy w naszym organizmie. Choć ból wątroby z naukowego punktu widzenia jest niemożliwy - wątroba nie jest unerwiona i najczęściej uczucie ucisku i ból wynikają z nieprawidłowej pracy woreczka żółciowego to bezdyskusyjnie warto o nią zadbać. Bo wątroba w naszych czasach nie ma lekko - tłuste jedzenie, leki, toksyny i alkohol to pierwsze z brzegu czynniki, które nie oszczędzają wątoby. 

Dieta wątrobowa a niealkoholowe stłuszczenie wątroby

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (non alcoholic fatty liver disease) - w ujęciu ogólnym jest nagromadzeniem tłuszczu wokół wątroby. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele - począwszy od czynników ryzyka jak otyłość, nadwaga czy zaburzenia lipidowe. Przy stłuszczeniu wątroby mogą pojawiać się niespecyficzne objawy jak zmęczenie, złe samopoczucie, ucisk w prawym, górnym kwadrancie brzucha (ból wątroby), które przez większość z nas są po prostu  ignorowane. Tymczasem "ból wątroby" może być pierwszym symptomem tego, że coś nie tak dzieje się z naszym całym układem trawiennym.

W takich sytuacjach warto wątrobę wspierać stosując naturalną sylimarynę, regenerujące komórki wątrobowe fosfolipidyczy stosując preparaty odchudzające przyspieszające trawienie i metabolizm 
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj