Zioła i zdrowa żywność
Aktywne filtry
Jest 302 produktów.
Mega Żurawina 30 tabletek
Domowa Apteczka Moc Natury Morwa Biała, 72 tabletki
Cyclotriven 30 kaps.
Rodzina Zdrowia Na Cholesterol
Rodzina Zdrowia Morwa Biała - Herbata
DUOLIFE Collagen płyn 750 ml
Olbas Oil 10 ml
DOMOWA APTECZKA Syrop z porostu islandzkiego, 250 ml
Bratek 90 tabletek
Sosnowy olejek eteryczny 10 ml
Zioła i zdrowa żywność
Przez lata znaczenie ziół było w lecznictwie marginalizowane. Ziołolecznictwo przegrywało walkę lekami syntetycznymi głównie dlatego, że burzliwy rozwój przechodziła w drugiej połowie XX wieku synteza organiczna. Dzisiaj zioła wracają do łask, przestają być rozpatrywane jako element medycyny alternatywnej, a przez ludzi przestają być odbierane jako coś słabego i nieskutecznego.
Leki syntetyczne są najczęściej pojedynczymi związkami chemicznymi, które wywołują najczęściej pojedynczy i powtarzalny efekt farmakologiczny. Zioła natomiast są bogactwem kilkuset związków czynnych, które obecne w tkankach rośliny wzajemnie na siebie wpływają i od siebie zależą. Każdy surowiec roślinny wykazuje wielokierunkowe działanie lecznicze - dlatego ziołolecznictwo i naturoterapia powoli wracają do naszych łask.
Zioła na odchudzanie - czy są skuteczne?
O kruchości leków syntetycznych świadczy choćby ich nieskuteczność w przypadku leczenia otyłości. Leki syntetyczne wspomagające odchudzanie miały zawsze krótką historię. Po pierwsze dlatego, że obarczone były poważnymi efektami ubocznymi, a ponadto zadowalające, aczkolwiek krótkotrwałe efekty sprawiały, że przyjmujące je osoby rezygnowały z ćwiczeń i diety. I niszę jaką pozostawiły wycofane syntetyczne leki na odchudzanie wypełniły znacznie bezpieczniejsze i lepiej tolerowane produkty ziołowe.
Dziś możemy skorzystać z fascynujących właściwości cykorii podróżnik, babki płesznik, berberysu zwyczajnego (berberyny), morwy białej, aloesu, które mądrze stosowane mogą skutecznie wspomagać naszą walkę ze zbędnymi kilogramami.
Zioła przeczyszczające i błonnik
Dziś w aptekach i dobrych zielarniach spotkamy zioła przeczyszczające, które poprzez łagodne przyspieszenie perystaltyki jelit regulują rytm wypróżnień. Dzięki temu organizm nie jest narażony na długotrwałe przebywanie ubocznych produktów przemiany materii w jelicie, które grozi rozwojem zaparć. Zioła na odchudzanie mogą również działać zapierająco i być pomocne w leczeniu "nerwicy żołądka". Kiedy takie objawy stają się uciążliwe warto rozważyć włączenie stosowania nasion babki płesznik (Plantago psyllium L.) lub babki jajowatej (Plantago ovata L.). Oba gatunki są śluzowymi surowcami leczniczymi. Bogactwo błonnika, a co za tym idzie pęcznienie w przewodzie pokarmowym, powoduje delikatny efekt przeczyszczający, a jednocześnie wywołuje efekt sytości i zmniejsza uczucie głodu.
Zioła moczopędne - jak się pozbyć wody z organizmu?
Dodatkowy efekt oczyszczania organizmu uzyskamy stosując zioła moczopędne, które z jednej strony poprawiają przemianę materii oraz zwiększają wydalanie moczu. W kontekście dbania o smukłą sylwetkę oprócz zbilansowanej diety i odpowiedniej aktywności fizycznej warto zastanowić się nad możliwością wprowadzenia suplementacji preparatami, które zawierają w swoim składzie ekstrakty roślinne, a tym samym potęgują ten efekt. Wiele ziół ma udowodnione, w przeróżnych badaniach, działanie przyspieszające metabolizm.
Zioła metaboliczne
Zioła spalające tkankę tłuszczową najczęściej przyspieszają syntezę kwasu solnego w żołądku oraz soku trzustkowego, dzięki czemu tłuszcze są szybciej trawione w układzie pokarmowym. Ponadto związki czynne w tych surowcach zwiększają tempo wszystkich cykli komórkowych w organizmie. Ten efekt manifestowany jest w postaci szybszego spalania tłuszczów.
Zioła na inne dolegliwości
Dobroczynne właściwości ziół można wykorzystać również w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Na tym polu najskuteczniejsze okazują się olejki eteryczne pozyskiwane z różnych surowców ziołowych. Mają właściwości bakterio- i wirusobójcze, działają odkażająco, a także upłynniają gęstą wydzielinę zalegającą w oskrzelach. Zioła śluzowe z kolei działają osłaniająco na błonę śluzową gardła, dzięki czemu szybko regeneruje się po uciążliwym, suchym kaszlu.
Zioła oczyszczające organizm
Żyjemy w czasach, gdzie otoczające środowisko jest mocno zanieczyszczone i na co dzień nasz organizm narażony jest szkodliwe działanie ksenobiotyków. Ogromna ilość pestycydów, smog oraz zanieczyszczenia wód sprawiają, że wiele chorób nie ma charakteru genetycznego, a nabyty. Możemy się oczywiście chronić przed otaczającymi nas szkodliwymi związkami chemicznymi poprzez spożywanie organicznej, zdrowej żywności, unikanie zanieczyszczonego powietrza oraz stosowanie ziół oczyszczających. takie jak pokrzywa, fiołek trójbarwny, perz właściwy, mniszek lekarski czy dziurawiec mają właściwości odtruwające (depurativa). Zioła oczyszczające organizm przyspieszają pracę wątroby, nasilają usuwanie toksyn z moczem, reguluje przemianę materii, pobudzają regenerację tkanek oraz działają krwiotwórczo. Sporo z nich pobudza również układ odpornościowy, poprawia trawienie i przyswajanie składników pokarmowych.
Zioła na alergię
Skutkiem uboczym zanieczyszczenia środowiska jest również alergia. Alergie skórne objawiają się zazwyczaj pod postacią wyprysku i pokrzywki. W przewlekłych stanach zapalnych skóry z pomocą może przyjść picie naparów ziołowych - z koszyczkiem rumianku, zielem fiołka trójbarwnego, zielem skrzypu oraz korzeniem łopianu. Niebagatelną rolę w fitoterapii alergii skórnych pełnią kąpiele osłaniające. Potrafią one zmniejszyć świąd, wyciszyć stan zapalny skóry. Do najczęściej stosowanych należy kąpiel krochmalowa lub kąpiel w odwarze z otrąb pszennych. Właściwości antyalergiczne posiada sporo związków naturalnie występujących w niektórych roślinach. Do tej grupy można zaliczyć niektóre antocyjany oraz flawonoidy np. kwercetynę. Tą ostatnią podaje się często z solami wapnia, jako pierwszą pomoc w uczuleniach różnego rodzaju. Najlepsze zioła na alergie to rumianek pospolity, tarczyca bajkalska, świetlik lekarski oraz zimnotłoczone oleje z ogórecznika i wiesiołka.
Zioła na włosy, skórę i paznokcie
Ziołolecznictwo docenią również kobiety, gdyż wiele surowców jest wykorzystywanych w kosmetologii i dermatologii, zwłaszcza zioła na włosy, skórę i paznokcie. Wykorzystanie fitoterapii w schorzeniach dermatologicznych skóry głowy nie cieszy się nadal popularnością wśród lekarzy. Tymczasem surowce ziołowe czy to w gotowych mieszankach czy lekach recepturowych mają nam wiele do zaoferowania. Szczególnie jeśli chodzi o problem wypadających włosów. Pierwszą z roślin leczniczych, która kojarzy się z leczeniem problemów dermatologicznych jest pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.). Jest jedną z najlepiej przebadanych roślin o bogatym składzie fitochemicznym. Związki te wzmacniają cebulki włosów i chronią przed szkodliwym wpływem promieniowania UV na włosy.
Zioła na skórę, włosy i paznokcie są pomocne również w leczeniu bardziej poważnych schorzeń jak łysienie plackowate, łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Wyciąg z kory chinowca jest na przykład bogaty w chininę, dzięki czemu pobudza mikrokrążenie w skórze głowy. Cebulki włosa przyswajają i wchłaniają wtedy lepiej substancje odżywcze. Dawniej w gabinetach fryzjerskich stosowano nawet „wodą chinową na porost włosów”. W leczeniu miejscowym łuszczycy znalazł zastosowanie dziegieć sosnowy (Pix liquida pini), który stosuje się w postaci kąpieli dziegciowych lub szamponów lub płukanek do włosów. W problemach skóry głowy może również przyjść aromaterapia. W stanach zapalnych skóry do kąpieli wykorzystuje się różne olejki min. bergamotowy, lawendowy, z brzozy cukrowej i brodawkowatej oraz cytrynowy.
Zioła uspokajające
Żyjemy w czasach permanentnego stresu, więc higiena naszego zdrowia psychicznego nabiera obecnie nowego znaczenia. Ważne miejsce w tym procesie mają zioła uspokajające i nasenne. Leki te są zazwyczaj lekami złożonymi, których głównym składnikiem jest korzeń kozłka (Valerianae radix), szyszki chmielu (Lupuli strobili) czy liść melisy (Melissae folium). Melisa lekarska (Melissa officinalis L.) jest od lat z powodzeniem wykorzystywana w leczeniu, nadmiernego pobudzenia i łagodzeniu stanów lękowych. Dzięki obecności takich związków jak flawonoidy, triterpeny, kariofilen oraz citral melisa skutecznie moduluje próg wrażliwości OUN. Przy regularnym stosowaniu naparu (herbatki) z liści melisy lekarskiej zauważono poprawę pamięci i koncentracji oraz ustępowanie objawów demencji starczej. prócz typowych leków uspokajających w obrocie aptecznym znajduje się również wyciąg z dziurawca zwyczajnego, który zwiększa wydzielanie tak pożądanego przez nas "hormonu szczęścia". Jest to jedyny dostępny bez recepty lek przeciwdepresyjny! W przypadku przyjmowania preparatów dziurawca, ważne jest to, że efekt działania poprawiającego nastrój pojawia się po 10-14 dniach.
Pamiętajmy, że ziołolecznictwo jest nauką trudną i wymagającą specjalistycznej wiedzy. W kontekście właściwego stosowania ziół należy łączyć surowce ze sobą, w określonych dawkach i ściśle określonym czasie. Coraz większa ilość suplementów diety wykorzystuje również wyciągi ziołowe do swoich formulacji, a ogólnoświatowy trend zrównoważonego, zdrowego trybu życia sprawia, że preparaty ziołowe trafiają do wielu gospodarstw domowych. Niestety równolegle w świadomości wielu ludzi utwierdza się błędne przekonanie, że środki ziołowe są w stu procentach bezpieczne, nieszkodliwe i można je stosować niezależnie od zaordynowanych przez lekarza leków syntetycznych. Nie działajmy więc w pojedynkę – zasięgnijmy opinii lekarza lub farmaceuty!