Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Aktywne filtry
Jest 590 produktów.
Apap dla dzieci forte zawiesina doustna 40 mg/ml, 85 ml
Cholinex bez cukru 150 mg, 16 pastylek do ssania
Zatogrip Junior 6+, 120 ml
Nanobiotic Med Silver Katar spray 30 ml
Monolipid K, 30 kapsułek wegetariańskich
Ibuprom dla dzieci forte zawiesina doustna 200 mg/5 ml, 150 ml
Iburapid 400 mg, 20 tabletek
Clarvox Syrop na kaszel i ból gardła, 200 ml
Diky 4% spray 30 ml
Ibuprofen APTEO MED tabl.powl. 0,4g 24tabl
Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
Ból powstaje najczęściej w wyniku rzeczywistego, albo potencjalnego uszkodzenia tkanek i narządów. Z jednej strony ma wymiar negatywny, bo jest doznaniem nieprzyjemnym i budzącym niepokój, z drugiej jednak ostrzega organizm przed niebezpieczeństwem. Ból jest doświadczeniem subiektywnym, co oznacza, że każdy w inny sposób odbiera bodźce bólowe.
Jak odróżnić ból ostry od przewlekłego?
Ból ostry jest krótkotrwały i najczęściej silny - jego zadaniem jest ostrzeganie przed zagrożeniem zdrowia i życia. Tak szybko jak się pojawi również mija. Ból przewlekły może mieć różne nasilenie, ale utrzymuje się znacznie dłużej. Organizm człowieka potrafi do pewnego stopnia adaptować się do bólu przewlekłego, więc jego nasilenie może z czasem słabnąć.
Ból jaki rodzaj?
Ból kłujący (rwący, pulsujący) ma trudne do zlokalizowania źródło i rozprzestrzenia się gęstą siecią włókien nerwowych w różnych kierunkach. Ból nowotworowy jest trudny do opanowania, gdyż w obliczu osłabionego układu odpornościowego organizm chorego nie wysyła komórek i związków, które w normalnej sytuacji wyciszałyby odczuwanie bólu.
Ból przeszywający ma konkretne źródło, ale ze względu na dużą szybkość przewodzenia jest trudny do złagodzenia. Często również jest utrwalany na poziomie rdzenia kręgowego i dalej przesyłany do mózgu, a dokładnie kory mózgowej.
Z czego wynika gorączka?
Gorączka to jeden z najczęściej występujących objawów towarzyszącym wielu chorobom. Przez wielu uznawana jest za coś nieprzyjemnego i niepożądanego, ale z szerszej perspektywy gorączka jest naszym sojusznikiem. Jest ważnym kryterium diagnostycznym, a ponadto podobnie jak w przypadku bólu uprzedza o tym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.
Ile stopni to gorączka, kiedy to stan podgorączkowy i co oznacza wysoka gorączka?
Prawidłowa temperatura ciała mierzona w dole pachowym, doodbytniczo lub w uchu nigdy nie jest jedną ustaloną wartością, lecz pewnym zakresem temperatur. W zależności od indywidualnego przypadku za fizjologiczną temperaturę uznaje się taką mieszczącą się w przedziale 35,9 - 37,1 stopnia Celsjusza. Wyróżniamy również stan podgorączkowy - 37,1 - 38 stopni, gorączkę 38-39 stopni Celsjusza oraz wysoką gorączkę - 39 stopni Celsjusza.
Skąd się bierze gorączka?
Jedna przyczyna gorączki nie istnieje. To objaw niespecyficzny, który może towarzyszyć błahemu przeziębieniu, infekcji bakteryjnej, chorobie autoimmunologicznej czy uszkodzeniu tkanek. Wspólnym mianownikiem tych stanów jest stan zapalny, któremu bardzo często towarzyszy podwyższona ciepłota ciała.
Gorączka z dreszczami
Osoba z gorączką może skarżyć się na drżenia mięśni, dreszcze, bladość skóry oraz ogólne uczucie rozbicia. Objawy te są następstwem działań organizmu zmierzających do zapobiegania utracie ciepła na zewnątrz. Niestety w pewnym momencie ośrodek termoregulacji może utracić kontrolę nad wysokością gorączki. Istnieje wtedy wzrostu temperatury do niebezpiecznych wartości 40-41 stopnia Celsjusza, przegrzania i odwodnienia. Stan ten nosi nazwę hipertermii, jest niebezpieczny i może nawet prowadzić do śmierci. Dzieje się tak, gdyż w temperaturze przekraczającej 41 stopni zaczyna dochodzić do uszkodzenia białek oraz komórek nerwowych.
Jak działają leki przeciwbólowe?
Do najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych należy paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Do leków NLPZ można zaliczyć ibuprofen, diklofenak, naproksen oraz ketoprofen. Mają one zdolność nie tylko hamowania bólu, ale również obniżają gorączkę i działają przeciwzapalnie
Jak działają leki przeciwgorączkowe?
Wszystkie leki przeciwbólowe z grupy NLPZ, aspiryna i paracetamol działają również przeciwgorączkowo. Skutecznym lekiem przeciwgorączkowym jest również metamizol sodowy, który jest dostępny bez recepty.
Jak zbić gorączkę u dziecka?
U dzieci lekiem z wyboru w leczeniu gorączki jest paracetamol w formie syropu lub zawiesiny. Gdy leczenie paracetamolem okazuje się nieskuteczne można zastosować również terapię naprzemienną paracetamolem i ibuprofenem co 4-6h. Alternatywą jest stosowanie u dzieci czopków, które mają zdolność szybkiego zbijania gorączki.
Ból pleców maść czy tabletki?
Leki przeciwbólowe NLPZ można również stosować miejscowo w postaci maści i żelów. Są one skuteczne, a ponadto pozbawione działań niepożądanych charakterystycznych dla doustnych leków przeciwbólowych. Maści i żele są łatwe w aplikacji, często mają dodatkowe działanie chłodzące i konsystencję, która nie brudzi odzieży. Na ból pleców optymalnym wyborem będzie więc maść.
Tabletki na ból i gorączkę
Osoba zmagająca się z bólem i gorączką może również sięgnąć po tabletkę lub kapsułkę przeciwbólową. Różnią się one szybkością działania - kapsułki miękkie wchłaniają się szybciej w jelicie, ze względu na zawartość płynnej substancji leczniczej w swoim wnętrzu. Nieco wolniej wchłaniają się kapsułki twarde, a najwolniej tabletki na ból.
Tabletki musujące, syropy przeciwgorączkowe i granulaty bez popijania
Za “najszybszą” postać leku uważa się roztwór doustny (syrop przeciwgorączkowy), gdyż lek podawany jest w postaci gotowej do wchłonięcia. Podobną szybkość działania ma granulat doustny bez popijania, gdyż ulega on rozpuszczeniu już w jamie ustnej i dostaje się do żołądka i jelit w rozpuszczalnej formie.
Plastry przeciwbólowe
Nowoczesną postacią leków przeciwbólowych są plastry naklejane w miejscu bólu. Wyróżniamy plastry rozgrzewające, które zwiększają przekrwienie tkanek, sprzyjają działaniu naturalnych substancji przeciwbólowych produkowanych przez organizm oraz plastry zawierające substancję leczniczą. Plastry przeciwbólowe naklejone na skórę są tak zaprojektowane, że przez kilka godzin uwalniają ściśle określoną ilość substancji leczniczej bezpośrednio w miejscu stanu zapalnego i bólu. Są bardzo pomocne jako uzupełnienie działania leków doustnych albo jako jedyna forma leczenia, gdy stosowanie leków tradycyjnych jest niemożliwe np. na skutek wrzodów, refluksu i zgagi lub u osób mających problem z połykaniem.
W przypadku leczenie gorączki z pomocą mogą przyjść również plastry i kompresy chłodzące. Przynoszą one ulgę osobie z gorączką i poprawiają codziennie funkcjonowanie.
Czopki na gorączkę
Ciekawą postacią leków przeciwbólowych są czopki. Stosowane są najczęściej u niemowląt i małych dzieci, ale istnieje sporo leków przeciwbólowych dla dorosłych, które mają postać doodbytniczą. Największą zaletą czopków na gorączkę jest szybkość działania. Lek podany przez odbyt omija wątrobę, dzięki czemu szybkość i siła działania jest znacznie większa niż w przypadku leków doustnych. U niemowląt niewątpliwą korzyścią wynikającą ze stosowania czopków jest możliwość podawania leków w czasie snu.
Domowe sposoby na ból
Zanim przyjmiemy lek przeciwbólowy można również zastosować kilka sprawdzonych, domowych sposobów na ból. Jednym z nich jest miejscowe schłodzenie miejsca bólu np. poprzez zastosowanie zimnych okładów lub sztucznego lodu w sprayu. W przypadku bólu kończyny zwykle pomaga jej bandażowanie opaską uciskową i uniesienie powyżej linii bioder. Z bólem można również wybrać się do fizjoterapeuty, który potrafi złagodzić ból za pomocą masażu i fizykoterapii, a oprócz tego wzmacnia poszczególne partie mięśni i poprawia jakość życia. W walce z bólem przewlekłym kluczowe są bezpieczne wykonywane ćwiczenia fizyczne, które wykonywane regularnie i systematycznie mogą mieć pozytywny wpływ na częstotliwość pojawiania się i nasilenia bólu w przyszłości.
Domowe sposoby na gorączkę
W przypadku gorączki kluczowym działaniem jest regularne podawanie płynów oraz schładzanie ciała. W przypadku dzieci w ramach domowych sposobów na gorączkę można zastosować chłodne okłady lub kąpiel chłodzącą. Temperatura kąpieli nie powinna jednak być bardzo niska, gdyż może to wywołać u dziecka szok i zdenerwowanie. Uznaje się, że woda w wanience powinna być maksymalnie niższa o 0,5-1 stopnia Celsjusza od temperatury ciała.