Paracetamol
Aktywne filtry
Jest 66 produktów.
Apap Junior 250 mg, 10 saszetek
Efferalgan 0.5 g, 16 tabletek musujących
Gripex Hot Max 1000 mg + 100 mg + 12,2 mg, 12 saszetek
Paracetamol Polfa - Łódź 20 tabletek
Apap Przeziębienie Junior (300 mg + 20 mg + 5mg), 6 saszetek
Apap Przeziębienie (650 mg + 50 mg + 10 mg) ,8 saszetek
Upsarin C, 20 tabletek musujących
Calpol 6 zawiesina dla dzieci powyżej 6 lat 250 mg/5 ml, 100 ml
Coldrex Maxgrip o smaku cytrynowym (1000 mg + 40 mg + 10 mg), 10 saszetek
Panaprex 500 mg, 12 tabletki powlekane
Paracetamol
Paracetamol jest uznawany za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy w lecznictwie. Nie oznacza to jednak, że jest w 100% bezpieczny, nie ma przeciwwskazań czy po jego zażyciu nie pojawiają się działania niepożądane. Oznacza jedynie, że w większości przypadków korzyść z jego stosowania znacznie przewyższa potencjalne zagrożenia. Szczególną ostrożność w czasie jego stosowania powinny zachować osoby niedożywione i cierpiące na choroby wątroby(marskość, stłuszczenie, WZW)
Czy paracetamol mogą zażywać dla dzieci i kobiety w ciąży?
Leki z paracetamolem mogą bezpiecznie stosować kobiety w ciąży (Kategoria A) oraz mamy karmiące (wg klasyfikacji Hale'a). O jego wysokim bezpieczeństwa świadczy również fakt, że jest jedyną substancją leczniczą, którą można podawać noworodkowi od pierwszych dni życia.
Leki z paracetamolem - jakie formy podania?
Leki zawierające paracetamol na aptecznych półkach możemy spotkać formie:
- roztworu, syropu lub zawiesiny
- czopków
- tabletki
- kapsułki
- granulatu
Paracetamol a ibuprofen
Paracetamol zupełnie niesłusznie uważany jest za lek słabo działający. Co prawda jest substancją nie działającą przeciwzapalnie, ale potrafi sobie radzić również z bólem o umiarkowanym nasileniu. Taka opinia, być może wynika z faktu, że pozostaje w cieniu ibuprofenu, który wbrew zaleceniom specjalistów jest stosowany przez wielu ludzi jako lek pierwszego wyboru. Przychodzi ponadto z pomocą w sytuacji, gdy z różnych względów podanie innych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych jest bezwzględnie zabronione np. przy półpaśccu, ospie wietrznej i chorobie Kawasaki. Co ciekawe losy obydwu leków w organizmie po przyjęciu doustnym są bardzo zbliżone. Porównując szybkość działania po przyjęciu tabletki z paracetamolem i ibuprofenu, to w obydwu przypadkach początek działania nie różni się i wynosi od 15-30 minut. Podobnie sytuacja wygląda z długością działania. Tu nawet paracetamol wypada lepiej na tle ibuprofenu, bo osiąga maksymalnie stężenie we krwi znacznie szybciej niż jego "konkurent".
Leki z paracetamolem dla dorosłych - dawkowanie
Dawkowanie tego środka przeciwbólowego jest od zawsze tematem dyskusyjnym. Część specjalistów z powodu ryzyka hepatotoksyczności zaleca obniżone dawkowanie, a część zaleca dawkowanie wyższe. Paracetamol należy podawać co 4-6h w dawce od 10-15 miligramów na kilogram masy ciała. Badania wskazują, że zastosowanie wyższej dawki paracetamolu (15 mg/ kg m.c) znacznie lepiej obniża gorączkę, w porównaniu do dawki niższej 10mg/ kg m.c i to na dłuższy czas.
Po jakim czasie działa paracetamol w czopkach?
Leki przeciwbólowe z paracetamolem jest dostępny również w czopkach i choć preferowaną postacią leku zawsze powinno być podanie doustne, to zastosowanie czopka ma wiele zalet.
! | Podaje się go choćby wtedy, gdy zastosowanie zawiesiny jest utrudnione przez wymioty. Ponadto podając czopek sprawiamy, że znacznie wyższa dawka leku dostaje się krwiobiegu. Dzieje się tak, gdyż po wchłonięciu leku w odbycie omijamy krążenie wątrobowe, dzięki czemu lek nie jest rozkładany przez enzymy wątrobowe. |
Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku czopków, początek działania leku może być opóźniony ze względu na trudności uwalniania się substancji z podłoża w błonie śluzowej odbytu.
W naszej aptece internetowej znajdziesz również leki na gorączkę bez recepty.