Środki na ból podbrzusza

Aktywne filtry

Jest 22 produktów.

Środki na ból podbrzusza

Ból w obrębie układu pokarmowego często jest kłopotliwy do określenia i dobrego zlokalizowania. Kiedy ktoś zapyta o ból w tej lokalizacji, większość mówi o bólu brzucha. A brzuch to przecież żołądek, jelita, nerki i narządy miednicy mniejszej - pęcherz moczowy, jajowody i nasieniowody. Ból poniżej pępka - ból podbrzusza może mieć więc różne źródło.

Leki rozkurczowe na ból brzucha

U kobiet najczęściej występuje ból brzucha, który ma charakter przewlekły. Wahania poziomu estrogenów w ciągu życia sprawia, że kobieta może słabiej albo silniej odczuwać ból. Podczas fazy lutealnej kobiety znacznie silniej odczuwają ból, a wiele kobiet, które rozpoczęło stosowanie antykoncepcji odczuwa częściej bodźce bólowe - "hormony" bowiem obniżają próg bólu u kobiet Oprócz chorób typowo kobiecych – bolesne miesiączkowanie, endometrioza, ból w obrębie jamy brzusznej może wskazywać na kolkę żółciową, kolką nerkową, zapalenie trzustki, chorobę wrzodową, zapalenie wyrostka robaczkowego czy zespół jelita drażliwego.

Ból podbrzusza a ból miesiączkowy

Typowy ból miesiączkowy jest często poprzedzany bólem w podbrzuszu. Jest też często pierwszym objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) u którego podstaw leżą zaburzenia neurohormonalne. Kobiety cierpiące na PMS mają znacznie niższe stężenie serotoniny w fazie lutealnej cyklu, a często pierwsze sygnały o napięciu pojawiają się już na początku owulacji. Objawy jednak nasilają się na kilka dni przed krwawieniem z czasem pojawia się drażliwość, zdenerwowanie, niepokój ze współtowarzyszącymi bólem głowy i brzucha, bolesnością piersi i uczuciem pełności.

Bóle miesiączkowe występują u około 30-40% miesiączkujących kobiet. Dzieje się tak, gdyż w okresie menstruacji nasila się wydzielanie prostaglandyny E2, związku, który powoduje skurcze macicy. Typowe objawy bólowe pojawiają się tuż przed krwawieniem i utrzymują się przez 2-3dni. Ból obejmuje dolną część brzucha, a dodatkowo mogą pojawić się nudności i wymioty. Niektóre kobiety zgłaszają dodatkowo ból w części lędźwiowej kręgosłupa. W takich sytuacjach leki rozkurczowe mogą przynieść ogromną ulgę. 

Tabletki rozkurczowe na ból jelit

Ale ból w podbrzuszu wcale nie musi oznaczać dolegliwości wyłącznie kobiecych. Objawy w przypadku nietolerancji pokarmowej ograniczone są również do układu pokarmowego - oprócz biegunki mogą pojawiać się nawracające bóle brzucha również w jego dolnej części (podbrzusze), wzdęcia, przelewania, nudności, wymioty, uczucie pełności w brzuchu oraz kolka brzuszna.

Nietolerancja glutenu

Nietolerancja (nadwrażliwość) glutenu (NCGS) to stosunkowo niedawno odkryta dolegliwość. Dotychczas wielu specjalistów bagatelizowało po wykluczeniu dobrze poznanej już celiakii, w przypadku dolegliwości bólowych w podbrzuszu odsyłało pacjentów do psychologów i psychiatrów, licząć, że zgłaszane problemy mają podłoże psychogenne. Dziś już wiemy, że to NCGS daje niespecyficzne objawy żołądkowo-jelitowe takie jak: wzdęcia, bóle brzucha, biegunki oraz symptomy pozajelitowe - uczucie splątania, bóle głowy, bóle stawowo-mięśniowe, uczucie niepokoju, a nawet depresja.

Zespół jelita drażliwego (IBS)

Zespołu jelita drażliwego IBS ma swoje źródło w diecie, hormonach i psychice. Objawy w przypadku IBS mają charakter okresowy i nieregularny – najczęściej pojawia ból w lewej dolnej części brzucha (ból lewego podbrzusza) i zaburzenia wypróżnień. W przeciwieństwie do nietolerancji glutenu, niepokój i stres nie są objawem, ale przyczyna zaburzeń. W uśmierzeniu bólu mogą pomóc leki rozkurczowe na brzuch

Pasożyty

Wiele osób podróżuje do krajów egzotycznych, więc należy zwrócić uwagę na zakażenie pierwotniacze. Lambliozie towarzyszy wodnista biegunka, wzdęcia, gazy o nieprzyjemnym zapachu i ból w podbrzuszu. Ból w tej części brzucha może również pojawiać się w przypadku owsicy czy zakażeniu glistą ludzką.

Choroby zapalne jelit

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego objawia się biegunką, krwawieniem z odbytnicy, wydalaniem śluzu i bólem brzucha (w 80-90%). Biegunka pojawia się w szerokiej skali - od luźnych do wodnistych stolców i od kilku do kilkunastu wypróżnień w ciągu dnia, występujących także nocą. Częstą domieszką w stolcu jest śluz, krew i ropa.  

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj