Tabletki na poprawę wzroku

Marka

Cena

  • 0,00 zł - 89,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 54 produktów.

Tabletki na poprawę wzroku

Jak poprawić wzrok? Wraz z wiekiem nasz narząd wzroku jest coraz w gorszej kondycji. O ile starzenie się oczu jest procesem nieuniknionym, o tyle właściwa higiena wzroku pozwala cieszyć się ostrym widzeniem stosunkowo długo. Niedobory witaminowo-mineralne, spędzanie czasu przed ekranami, przebywanie w zapylonym, ale również suchym klimatyzowanym otoczeniu sprawiają, że coraz młodsze osoby uskarżają się pogorszenie wzroku. Rodzi się więc pytanie - jak poprawić wzrok? Jakie skuteczne tabletki na poprawę wzroku stosować? I co mu najbardziej szkodzi?

Czy zwyrodnienie plamki żółtej można wyleczyć?

Najczęstszą przyczyną pogorszenia jakości wzroku jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Choroba ta dotyczy obecnie ponad milion Polaków i Polek, a na całym świecie choruje nawet 20mln osób. Co gorsza medycyna nadal nie znalazła remedium na nią, a jedynym racjonalnym i skutecznym działaniem jest hamowanie postępu choroby, minimalizacja szkód i wprowadzanie zasad wczesnej profilaktyki. Zwyrodnienie plamki żółtej do choroba degeneracyjna, która dotyka komórki światłoczułe dna oka. W zależności od odmiany choroby - proces uszkadzania wzroku może zachodzić w różnym tempie. W odmianie suchej, która jednocześnie jest najczęściej występująca postacią choroby postęp choroby jest łagodniejszy, w przeciwieństwie do odmiany "mokrej", wysiękowej, która postepuje znacznie gwałtowniej. Zwyrodnienie plamki żółtej obejmuje kilka etapów:

1. pojawienie się zmian (żółtych plamek) widocznych w badaniu okulistycznym
2. stopniowe obumieranie komórek światłoczułych dna oka
3. tworzenie patologicznych połączeń naczyniowych w oku, które ulegając uszkodzeniu nasilają utratę wzroku

Zwyrodnienie plamki żółtej - pierwsze objawy

Osoba z wczesnym stadium AMD rzadko zwraca uwagę na pierwsze objawy i potrafi latami być nieświadoma toczącej się choroby. W pierwszej kolejności pojawiają się dość prozaiczne dolegliwości jak problemy z czytaniem, prowadzeniem pojazdów czy rozpoznawaniem przedmiotów i twarzy.

Jakie leki na poprawę wzroku zastosować?

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu w profilaktyce AMD wykorzystuje się póki co właściwą dietę oraz niwelowanie czynników ryzyka. Badania naukowe wskazują, że osoby w grup ryzyka AMD powinny wybierać produkty bogate w kwasy omega-3, karotenoidy, witaminy C i E oraz cynk. Często wskazana jest również dodatkowa suplementacja luteiną lub zeaksantyną. Nadzieje dają również doniesienia, że popularne leki na cholesterol mogą hamować rozwój choroby. Najbardziej narażonymi osobami na ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej są:

  1. palacze(chorują 6-krotnie częściej od osób niepalących)
  2. osoby pracujące w dużym nasłonecznieniu bez odpowiedniej ochrony (pracownicy budowlani, służby porządkowe itd.)

Póki co najważniejszymi i udowodnionymi naukowo metodami profilaktyki AMD jest zaprzestanie palenia tytoniu oraz raz noszenie okularów z odpowiednim filtrem UV.

Skuteczne suplementy diety na oczy

Również odpowiednie dostarczanie luteiny potrafi korzystnie wpływać na poprawę wzroku u osób z AMD, a zwłaszcza na ostrość widzenia w godzinach wieczornych. Spożycie od 5-15 mg tego związku chroni przed rozwojem tej choroby. Na rynku aptecznym sporym segmentem suplementów diety są tabletki na poprawę wzroku z luteiną i zeaksantyną w składzie. Suplementy diety na oczy różnią się składem oraz zawartością poszczególnych składników m.in luteiny, zeaksantyny oraz karotenoidów oraz innych witamin. Na przyswajalność określonych produktów ma wpływ również technologia oraz forma chemiczna.

Luteina na poprawę wzroku - na co zwrócić uwagę?

W suplementach diety na oczy możemy spotkać różne formy chemiczne luteiny na oczy - wolną oraz zestryfikowaną. Obie formy tego związku tak samo przyswajają się do organizmu. Jednak luteina w formie estru musi dodatkowo zostać przekształcona w formę wolną. Proces ten jest zależny od aktywności enzymów jelitowych oraz obecności w pokarmie innych związków tłuszczowych. Producenci suplementów na oczy prześcigają się w zawartości luteiny w jednej kapsułce . Często duża dawka wynika z tego, że zastosowano luteinę zestryfikowną, która "dużo waży", a zawartość wolnej luteiny jest znacznie niższa.

Zaburzenia widzenia po lekach

Na pogorszenie jakości widzenia ma nie tylko niewłaściwa higiena wzroku czy postępujące choroby, ale również stosowanie przewlekle leki. Na przykład:

  1. leki moczopędne hamują wydzielanie łez prowadząc często do zespołu suchego oka
  2. isotretynoina stosowana w leczeniu ciężkich odmian trądziku hamuje wydzielanie gruczołów w całym organizmie - również w oku
  3. leki przeciwuczuleniowo paradoksalnie mogą nasilać uczucie piasku pod oczami i łzawienie
  4. leki nasercowe (zwłaszcza digoksyna) dają wrażenie “zamieci śnieżne" w polu widzenia
  5. antybiotyki stosowane długo prowadzą do przejściowej krótkowzroczności
  6. nadużywanie kropli do oczu na "czerwone oczy" powoduje niedotlenienie siatkówki i podrażnienie spojówek
  7. niektóre leki przeciderepresyjne i przeciwlękowe powodują niewyraźne widzeni, światłowstręt oraz zmianę wielkości źrenic.

Sprawdź również witaminy i minerały dostępne w naszej ofercie. 

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj