Sprawy kobiece i higiena intymna
Aktywne filtry
Jest 164 produktów.
Ginexid ginekologiczna pianka oczyszczająca, 150 ml
Climafem Plus 30 tabletek
Gynoxin 2% krem 30 g
Jasnum Sensi żel 50 ml
Climax Meno, 30 tabletek
Hexagyn, żel dopochwowy, 40 ml
Ligunin Termostop 60 kapsułek
Gynoxin Optima 200 mg, 3 kapsułki dopochwowe
Meno Control, 30 kapsułek
NANOBIOTIC COPPER spray 150 ml
Biosteron 10 mg, 60 tabletek
Sprawy kobiece i higiena intymna
mgr farm. Artur Rakowski radzi
Statystyki nie zaskakują - 3/4 populacji kobiet przynajmniej raz w życiu doświadczyło infekcji intymnej. Liczby są bardziej łaskawe dla mężczyzn, choć nie wiadomo czy dobrze oddają realny stan rzeczy, bo Panowie po prostu rzadziej zgłaszają swoje problemy specjaliście. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją typowo męskie dolegliwości, które dotykają miejsc intymnych (np. grzybica prącia, infekcje chlamydią czy opryszczka narządów płciowych). Mimo to sporo chorób układu moczowego jest przenoszona między oboma płciami.
Jak dbać o higienę intymną?
Kobiety są osobami, które mają specyficzne potrzeby w zakresie opieki zdrowotnej - począwszy od menstruacji, przez okres ciąży, aż po zdrowie intymne. Jednym z częściej zgłaszanych problemów jest zapalenie pęcherza moczowego. Dolegliwość ta jest bardzo symptomatyczna – pojawia się bolesne oddawanie moczu, parcie na mocz, częstomocz, a w skrajnych przypadkach krwiomocz..
Infekcja pochwy - bakteria, grzyb czy pierwotniak?
W stanie zdrowia pochwa wydziela wodnistą, bezzapachową wydzielinę, której charakter zmienia się w zależności od takich stanów jak ciąża czy wahania hormonalne. Nabłonek pochwy zawiera glikogen, który jest rozkładany przez florę bakteryjną do kwasu mlekowego, który utrzymuje niskie pH, nieprzyjazne dla patogenów. Z kolei poziom glikogenu w nabłonku jest regulowany przez estrogeny, więc zmiana ich stężenia może prowadzić do obniżenia stężenia glikogenu, podwyższenia pH i zwiększenia podatności na infekcje. m.in grzybica pochwy
Grzybica pochwy
Dotyka ona najczęściej kobiet w okresie dojrzewania , ale również kobiety dorosłe i rzadko występuje u dziewcząt przed okresem dojrzewania Charakterystycznym objawem grzybicy pochwy jest świąd sromu, a w niektórych przypadkach pojawiają się upławy i bolesność warg sromowych. Upławy w przypadku zakażeń grzybiczych mają delikatny zapach i serowaty wygląd.
Bakteryjne zapalenie pochwy
Niekiedy jednak infekcja intymna ma bakteryjny charakter. Często pojawiają się białawe upławy o nieprzyjemnym, rybim zapachu, które nasilają się podczas miesiączki. Do innych chorób związanych z układem moczowo-płciowym należy rzęsitkowica, wywoływana przez rzęsitstka pochwowego Trichomonas vaginalis. Objawy obejmują obfite, pieniste, zielono-żółte upławy, którym towarzyszą plamienia, świąd oraz dysuria lub parcie na mocz.
Infekcje intymne - jaka przyczyna?
Co ciekawe wiele uporczywych objawów związanych ze zdrowiem intymnym wynika zupełnie z innych przyczyn np. podrażnień chemicznych lub mechanicznych. Proszek do prania, bielizna, a nawet woda mogą powodować zmiany pH błony śluzowej pochwy i w następstwie wywoływać grzybicę Podobnie mogą działać niektóre płyny do higieny intymnej, preparaty do irygacji oraz prezerwatywy.
Leki na infekcje intymne bez recepty - jakie wybrać?
Na aptecznych półkach mamy do dyspozycji szereg leków na infekcje intymne bez recepty w postaci kremów czy tabletek dopochwowych na przykład z klotrimazolem czy mikonazolem. Wszystkie preparaty dopochwowe powinny być stosowane na noc. Dzięki temu lek dobrze się wchłania i nie wydostaje się na zewnątrz pod wpływem aktywności..
Warto wiedzieć, że dopochwowe leki na infekcje intymne czasami mogą uczulać, a nawet uszkadzać prezerwatywy lateksowe i krążki dopochwowe. Dlatego dobrze jest zachować w okresie leczenia wstrzemięźliwość seksunalną albo dodatkowo się zabezpieczać.
Probiotyki dopochwowe
Jako uzupełnienie terapii można potraktować probiotykoterapię. Liofilizowane pałeczki kwasu mlekowego – mogą być stosowane miejscowo (globulki, płyny do irygacji) i doustnie.Dobre bakterie pochodzące z probiotyków dopochwowych namnażając się rozkładają glikogen do kwasu mlekowego, który zapewnia właściwy odczyn pochwy, hamujący wzrost drobnoustrojów patogennych.
Warto wiedzieć, że istnieją istotne różnice w biocenozach pochwy kobiet zamieszkujących różne regiony świata oraz różnice w sile przylegania określonych szczepów do nabłonka pochwy, które również związane są różnymi populacjami kobiet. Populację polskich kobiet kolonizują szczepy L.acidophillus (w tym L. Gasseri, L.fermentum, L.plntarum, L.delbreuckii, L.rhamnosus). Dlatego szukając odpowiedniego probiotyku dopochwowego warto mieć na względzie ww. szczepy.
Zioła na infekcje intymne
Również ziołolecznictwo ma wiele do zaproponowania zdrowiu intymnemu kobiety. Zioła na infekcje intymne w postaci "nasiadówki z kory dębu" – kora dębu szypułkowego (Quercus robur L.) i bezszypułkowego (Quercus sessilis E.) zawiera liczne związki m.in garbniki działające ściągająco i wirusostatycznie oraz elagitaninę wykazującą aktywność wobec bakterii Staphylococci, E.coli. Odwar do nasiadówek przygotowuje się poprzez zalanie 20-30g kory dębu 1-2l wody i gotowaniu pod przykryciem przez 5 minut od momentu wrzenia.
Płyny do higieny intymnej
Kluczowe znaczenie ma również odpowiednia profilaktyka oraz higiena miejsc intymnych. Wiele problemów wynika z noszenia mało przewiewnej bielizny, zbyt głębokiego podmywania w czasie kąpieli oraz używania kosmetyków np. żeli do higieny intymnej o kiepskim składzie. Wiele dolegliwości intymnych da się uniknąć zapewniając odpowiedni dostęp powietrza i właściwą pielęgnację za pomocą chusteczek lub płynów do higieny intymnej o dobrym składzie.
Zobacz również mieszanki ziołowe dostępne w naszej ofercie.