Środki na przeziębienie i grypę
Aktywne filtry
Jest 1560 produktów.
Osłonka Normal 10 kapsułek
Sambucus Kids 60 sztuk żelek
Sambucus Kids syrop 120 ml
Gardlox Manusilver spray do gardła, 30 ml
Pelavo Oskrzela kaszel mokry i suchy, 120 ml
Iana krople do oczu Intensive, 10 ml
Witamina D3+K2 MK-7 APTEO kapsułki - 30 ka
Gelovox wiśnia-mentol 20 tabletek do ssania
Nanobiotic Med Silver Gardło spray 30 ml
Pelavo Nos i zatoki, 120 ml
Estabiom Junior 20 kapsułek
Środki na przeziębienie i grypę
Leki na przeziębienie i grypę
Przeziębienie i grypa co roku dopadają miliony Polaków. W języku potocznym oba określenia stosowane są zamiennie, choć są zupełnie dwiem różnymi chorobami. Wbrew pozorom odróżnienie grypy od przeziębienia nie jest trudne, a właściwe zdiagnozowanie pozwala na dobrze przeprowadzone leczenie.
Jakie są objawy przeziębienia?
Za rozwojem przeziębienia stoi ponad 100 różnych wirusów m.in rhino- i coronavirusy. Pierwszym objawem przeziębienia jest zwykle chrypka, łagodny ból gardła i stan podgorączkowy. Objawy rozwijają się stopniowo i z czasem może pojawić się mokry kaszel z wydzielin (tutaj sprawdzą się odpowiednie leki na kaszel). Z przeziębieniem jesteśmy w stanie funkcjonować, gdyż poza zatkanym nosem i rzadko występującym bólem głowy objawy są znośne.
Warto jednak sięgać po leki na przeziębienie i odpowiednio wyleczyć dolegliwości, gdyż najczęstszym powikłaniem nieleczonego przeziębienia są zapalenia zatok, gardła, krtani, oskrzeli czy ucha środkowego.
Jakie są objawy grypy?
Grypę wywołuje tylko i wyłącznie wirus grypy typu A, B lub C. Przebiega znacznie ostrzej, a i powikłania są znacznie groźniejsze. O ile z przeziębieniem jesteśmy w stanie sobie samemu poradzić, o tyle objawy grypy należy skonsultować z lekarzem. A o samodzielne rozpoznanie grypy nietrudno, bo objawy pojawiają się nagle i dosłownie “powalają” z nóg. Pierwszym symptomem jest wysoka gorączka przekraczająca 39 stopni Celsjusza oraz uczucie totalnego rozbicia, połączonego z bólem kości i stawów. Nie doskwiera nam ból gardła, za to silny napadowy suchy kaszel.
Jakie są powikłania grypy?
Powikłania grypy są znacznie liczniejsze i obarczone znacznie większym ryzykiem. Najbardziej narażone są na nie dzieci i osoby starsze. Niedoleczona grypa może wikłać do zapaleń płuc i oskrzeli, infekcji meningokokowej, zapaleń i bólu ucha środkowego, zapaleń mięśnia sercowego i osierdzia oraz pogrypowego kłębuszkowe zapalenia nerek. Astmatycy mogą odczuwać również zaostrzenie objawów duszności, a osoby cierpiące na epilepsję zwiększoną liczbą napadów drgawek.
Jak zapobiegać przeziębieniu i grypie?
W przypadku przeziębienia i grypy bardzo ważna jest profilaktyka, która powinna uwzględniać przede wszystkim wspieranie naturalnej odporności. Zdrowa, zbilansowana dieta, ruch na świeżym powietrzu oraz unikanie zatłoczonych miejsc to jedne z wielu rzeczy, które możemy zrobić, by uniknąć przeziębienia i grypy.
Szczególną uwagę powinny zwrócić mamy w ciąży, gdyż nawet zwykłe przeziębienie w pierwszym trymestrze może mieć niekorzystny wpływ na rozwój prenatalny malucha. Na szczęście jest sporo dostępnych preparatów na objawy przeziębienia u kobiet w ciąży.
Witamina C, czosnek a może aloes? - co najlepsze na przeziębienie?
Na kilka miesięcy przed sezonem jesienno-zimowych zachorowań warto przygotować siebie na ryzyko rozwoju infekcji. W tym czasie sięgajmy więc częściej po witaminę C, aloes, preparaty czosnku czy olej z wątroby rekina. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie z kolei są szczepienia ochronne. Ze względu na to, że wirus grypy jest zjadliwy i szybko mutuje co roku należy odnawiać szczepienie szczepionką przeciwko grypie.
Jakie leki na przeziębienie i grypę stosować?
W czasie pierwszych trzech dni infekcji dochodzi do inkubacji wirusów i zaraz po tym pojawiają się pierwsze objawy. Tych pierwszych nie wolno nam jednak pod żadnym pozorem bagatelizować, gdyż kontrolowanie symptomów od pierwszego dnia zapobiega powikłaniom. Leczenie przeziębienia i grypy ogranicza się więc do łagodzenia objawów. Dlatego tak ważne jest udrażnianie nosa i wspieranie usuwanie wydzieliny z oskrzeli na zewnątrz.
Gdy gorączka przekroczy 38-38,5 stopnia należy bezwzględnie ją zbijać, by zapobiec odwodnieniu. Ból stawów można zwalczyć za pomocą preparatów takich jak leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe - paracetamolu czy ibuprofenu. Ból gardła natomiast zażywając tabletki do ssania i spreje znieczulające. W przypadku napadowego kaszlu z pomocą przyjdą nam syropy na suchy kaszel, a przy kaszlu produktywnym i mokrym - syropy wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę.
Inhalacje wodą morską
Dobrą praktyką w tym czasie jest inhalowanie górnych i dolnych dróg oddechowych za pomocą roztworów wody morskiej, soli fizjologicznej lub wzbogacanej soli minerałami, kwasem hialuronowym lub ektoiną. Dlatego w czasie infekcji przyda nam się również właściwy sprzęt do samodzielnej diagnostyki i leczenia - termometr, irygator i nebulizator. W okresie przeziębienia warto zadbać również o odpowiednią dietę.
Sporym zaskoczeniem mogą być dla niektórych prozdrowotne właściwości... rosołu z kury. Niektóre doniesienia wskazują, że działa on przeciwzapalnie hamując chemotaksję neutrofilów. Wielu specjalistów zaleca również w okresie infekcji spożywanie marchwianki, której ciepło, zawarty w niej maśle tłuszcz oraz dobrze rozpuszczalny w nim – betakaroten wpływają na kondycję błony śluzowej gardła.
Leki na przeziębienie i grypę bez recepty w fomie tabletek to skuteczny sposób na walkę z objawami choroby. W zakresie ich stosowania warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.