Środki na katar
Aktywne filtry
Jest 364 produktów.
Viscoplast Polopor 5 m x 12,5 mm, 1 sztuka
MonArte, 30 kapsułek
Vicks Antigrip Complex 500 mg + 200 mg + 10 mg, 10 saszetek
Plastry Viscoplast dziecięce zwierzaki, 20 sztuk
Polopiryna Complex 500 mg + 15,58 mg + 2 mg, 8 saszetek
Systane Balance krople do oczu 10 ml
ZUMA Świetlik Plus Łagodzące krople do oczu 10 ml + 10 ml
Demopia Demodex, chusteczki sterylne, 20 sztuk
Plastry Viscoplast dziecięce magiczne, 20 sztuk
Xylorin aerozol do nosa 0,55 mg/ml, 18 ml
Środki na katar
Każdy z nas zna stare powiedzenie, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. Choć jest to spore uproszczenie to jest w nim sporo racji. Nie oznacza to jednak, że katar należy bagatelizować. Po kilku dniach nieudanego samoleczenia powinniśmy udać się z wizytą u lekarza.
Leki na katar bez recepty - jakie wybrać?
Nieżyt nosa może mieć różne przyczyny, dlatego warto obserwować porę jego, rodzaj wysięku oraz współistniejące objawy. Katar niemal zawsze jest po prostu wodnistą lub gęstą wydzieliną. Katarem nie jest jednak uczucie niedrożności nosa, której przyczyną mogą być polipy, skrzywienie przegrody lub nadużywanie niektórych kropli do nosa. W przeciwieństwie do kataru zatkany nos należy skonsultować z lekarzem. Czasami katar ma charakter sezonowy i towarzyszy mu świąd oraz kichanie, co może wskazywać na alergię i katar sienny. To z jakim katarem mamy do czynienia jest bardzo ważne, gdyż pozwala na zastosowanie odpowiednich kropli na katar.
Krople na katar
W zależności od charakteru kataru możemy wyróżnić różne rodzaje kropli na katar:
- krople na katar alergiczny np. azelastyną - podaje się 1-2 dawki do każdego nozdrza 2x dziennie. Zaczynają działać po 15-20 minutach, kromoglikanem sodowym- 4x dziennie 1-2 dawki do każdego nozdrza , bromkiem ipratropium lub Są pierwszą deską ratunku w przypadku kataru alergicznego.
- krople do nosa na katar z ksylo- lub oksymetazoliną - zmniejszają ilość wydzieliny, hamują wysięk, poprawiają tor oddechowy, ale nie można ich stosować dłużej niż 7 dni!
- krople na katar ze sterydem - od niedawna są dostępne bez recepty. Poprawiają drożność nosa, obkurczają błonę śluzową i działają przeciwzapalne. Stosuje się je najczęściej przy katarze alergicznym.
Tabletki na katar
- leki przeciwalergiczne - są skuteczne szczególnie w przypadku ANN z ocznymi i skórnymi objawami alergii. U dzieci powyżej 6. roku życia można stosować desloratadynę, loratadynę, cetyryzynę, levocetyryzynę. Pierwsza nich występuje obecnie w wygodnych tabletkach ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Leki na katar z feksofenadyna zarejestrowane są natomiast od 12. roku życia.
- tabletki na katar z pseudoefedryną przynoszą ulgę w uciążliwych objawach związanych z katarem, ale mogą jednocześnie zaburzać kontrolę glikemii u diabetyków i podwyższać ciśnienie krwi.
- ziołowe tabletki na katar - ciekawą alternatywą w leczeniu przewlekłego i nawracającego nieżytu nosa są ziołowe tabletki na katar. W połączeniu z odopwiednim nawodnieniem wspierają proces samooczyszczania błony śluzowej nosa i upłynniają zalegającą wydzielinę.
Sprawdź również leki z paracetamolem dostępne w naszej ofercie.