Dermokosmetyki
Aktywne filtry
Jest 1966 produktów.
Allergoff spray neutralizator alergenów roztoczy kurzu domowego 400 ml
Nyda Plus płyn 100 ml
Maxibiotic maść (5 mg + 5000 j.m. + 400 j.m.)/g, 5 g
Reme Kolagenowa Formuła Piękna pomarańczowa 150 g
Procto-Glyvenol soft chusteczki nawilżane, 30 sztuk
Blistex balsam do ust Medplus
Blistex Classic balsam do ust sztyft, 4,25 g
Emolium emulsja do kapieli, 400 ml
Nivelium Pro Krem na odparzenia
Dermokosmetyki
Dermokosmetyki apteczne
Dermokosmetyki co do zasady istnieją po to, by dbać i zabezpieczać delikatną i wrażliwą skórę. Są idealne dla alergików i często lekarze polecają je przy atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, ale również innych problemach dermatologicznych - łupieżu, trądziku, łysieniu czy w przebarwieniach.
Jak działają dermokosmetyki?
Termin Dermokosmetyk jest tak naprawdę pojęciem umownym, zwyczajowym, ponieważ nie posiada swojej oficjalnej definicji, a pod względem prawnym regulują go te same przepisy co kosmetyk. Pomimo to kosmetyki dostępne w sprzedaży aptecznej nazywa się dermokosmetykami, kosmeceutykami bądź kosmetykami aptecznymi.
Jak działają dermokosmetyki - leczą czy nie leczą?
Najważniejszym przeznaczeniem dermokosmetyków aptecznych jest pielęgnacja skóry z problemami dermatologicznymi. Nie oznacza to jednak, że dermokosmetyki leczą choroby dermatologiczne. Powodem jest to, że w przeciwieństwie do maści i kremów zarejestrowanych jako środki lecznicze, dermokometyki w swoim składzie nie mogą zawierać substancji silnie działających i aktywnych farmakologicznie. Dermokosmetyki apteczne mogą jedynie wspomagać konwencjonalne terapie dermatologiczne zlecone przez lekarza.
Czym różnią dermokosmetyki od kosmetyków drogeryjnych
Dermokosmetyki od kosmetyków drogeryjnych różnią się zwłaszcza przeznaczeniem i specyfiką użytych składników. Te pierwsze zazwyczaj zawierają znacznie większą ilość substancji czynnych i dlatego często są dużo skuteczniejsze od zwykłych kosmetyków. Dermokosmetyki są również hipoalergiczne, dzięki czemu są przyjazne osobom z wrażliwą, zmienionej chorobowo czy skłonnej do alergii skórze.
Kosmetyk drogeryjny vs. apteczny
Czołowe firmy dermokosmetyczne korzystają głównie z wyciągów wodnych i olejowych. Najczęściej wykorzystują surowce o działaniu fitoestrogennym, które sprawdzają w terapiach odmładzających. Choć dermokosmetyki nie mogą zawierać ludzkich lub zwierzęcych hormonów, to fitoestrogeny są wyjątkiem. Bo choć przypominają hormony, pozbawione są typowych działań niepożądanych. Związki te wykorzystuje się najczęściej do produkcji kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej, modelujących owal twarzy oraz ujędraniających biust.
Marki dermokosmetyczne - jakie wybierać?
Mnogość kosmetyków aptecznych na rynku sprawia, że dobranie produktu odpowiedniego do swoich potrzeb nie powinno stanowić większego kłopotu. Dermokosmetyki na aptecznych półkach znajdziemy pod postacią żeli, pianek, emulsji, szamponów, kremów, maści czy olejków. Najczęściej pacjenci wybierają poniższe kosmetyki apteczne:
- preparaty specjalne dla osób cierpiących na łuszczycę,
- dermokosmetyki do przesuszonej skóry,
- preparaty specjalne dla osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry,
- kosmeceutyki do cery trądzikowej,
- do pielęgnacji skóry niemowląt,
- dermokosmetyki na problem z łupieżem,
- z alergiami skórnymi,
- dermokosmetyki do cerę wrażliwą,
- dermokosmetyki do cery naczynkowej,
- dermokosmetyki na rozstępy i cellulit,
- sera – przeciwzmarszczkowe, nawilżające, z witaminą C.
Jak wybrać najlepszy dermokosmetyk?
Dobór odpowiedniego dermokosmetyku jest kwestią bardzo indywidualną i uzależnioną od aktualnych potrzeb naszej skóry. Aby dokonać najlepszego wyboru szczególną uwagę zwróćmy na obecne w nim składniki. Dużą rolę odgrywa również zaufanie do producenta, który jest gwarantem jakości takiego produktu. Czytajmy etykiety, analizujmy składy, sięgajmy po opinie lekarzy specjalistów, a nasza skóra odwdzięczy się nam pięknym i zdrowym wyglądem.
Kosmetyki apteczne - rodzaj cery, konsystencja i obecność filtra
W asortymencie dermokosmetyków również obserwuje się pewną personalizację – większość z nas nie sięga tylko po kremy albo nawilżające, albo przeciwzmarszczkowe. Obecnie kosmetyki mogą być przeznaczone również do skóry wrażliwej, naczynkowej, trądzikowej lub do cery z przebarwieniami. Te z kolei mogą mieć różną konsystencję produktu – lekką, półtłustą lub tłusta, a także różnić się obecnością filtrów UV-A/UV-B
Kosmetyki apteczne skład
Biorąc do ręki produkt kosmetyczny z drogeryjnej półki warto rzucić okiem na jego skład. I nie mam tu na myśli składu na przedniej części etykiety, na której estetyczna szata graficzna i marketingowy przekaz mają za zadanie nakłonić Cię do jego zakupu. Zazwyczaj na odwrocie znajduje się szczegółowe zestawienie składników, które jest zgodne z międzynarodowym systemem nazewnictwa INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetics Ingredients). System ten zakłada użycie angielskich nazw związków chemicznych oraz łacińskich nazw surowców roślinych w ułożonych zgodnie z malejącą zawartością w produkcie. I tak – substancje użyte w kosmetyku w największej ilości znajdują się na początku listy, a te w najmniejszej ilości – na końcu.
Dermokosmetyki naturalne - jak działają?
Nawilżanie skóry jest obowiązkowym elementem codziennej toalety kobiet w każdym wieku. Specjaliści zgodnie wskazują, że odwodniona skóra szybciej się starzeje i tworzą się na niej zmarszczki.
Dermokosmetyki naturalne - ochrona przed środowiskiem
Wysoka temperatura, promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza oraz używki i stres powodują powstawanie w komórkach skóry niebezpiecznych wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia się tkanek. Antidotum na wolne rodniki są roślinne antyoksydanty do których można zaliczyć flawonoidy.
Dermokosmetyki naturalne - działanie kojące i osłaniające
Skóra alergiczna i podrażniona wymaga zastosowania z kolei związków o działaniu osłaniającym i kojącym. Świetnie do tego nadają się ziołowe surowce śluzowe. Do masażu świetnie nadają się oleje z nasion dziko rosnących roślin – ogórecznika lekarskiego Borago officinalis lub wiesiołka dwuletniego Oenothera biennis.