Ciśnieniomierze

Aktywne filtry

Jest 16 produktów.

Ciśnieniomierze

Ciśnieniomierze

Ciśnieniomierz jest potocznym określeniem sfigmomanometru, czyli urządzenia, które służy do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Najpopularniejszymi ciśnieniomierzami używanymi w warunkach domowych są automatyczne naramienne. Niektórzy specjaliści używają jeszcze ciśnieniomierzy zegarowych, a rtęciowe choć najdokładniejsze i jeszcze dostępne stosuje się bardzo rzadko.

Ciśnieniomierze zegarowe

Ciśnieniomierz zegarowy nazywany jest również sprężynowym lub lekarskim. Jest nadal bardzo popularny wśród lekarzy i pielęgniarek. Ma sprężynowy mechanizm, który zamienia wartość ciśnienia w mankiecie na wskazanie wskazówki na zegarze. Ciśnieniomierze zegarowe są lekkie, można bez trudu je przenosić i pozbawione są w ogóle elektroniki, dzięki czemu są znacznie bardziej trwalsze od ciśnieniomierzy elektronicznych. Wadą ciśnieniomierzy zegarowych jest to, że wymagają okresowej kalibracji, są drogie , a pomiar może może być więc utrudniony - zwłaszcza u osób starszych, gdyż wymaga jednoczesnego nasłuchiwania pulsu w stetoskopie.

Ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe

Zarówno ciśnieniomierze naramienne i ciśnieniomierze nadgarstkowe pracują w oparciu o oscylometryczną metodę pomiaru ciśnienia tętniczego. Uznawane są za bardzo wygodne, poręczne i bardzo mobilne. W starciu z ciśnieniomierzami zegarowymi z powodu elektronicznych podzespołów są nieco mniej odporne na wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz wodę.

Ciśnieniomierze nadgarstkowe czy naramienne

Sporo osób rozgląda się w aptekach za ciśnieniomierzami nadgarstkowymi. W obiegowej opinii ich dokładność jest mniejsza od ciśnieniomierzy naramiennych. Dzieje się gdyż kompaktowy mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego mieści dużo mniej czujników w porównaniu do dużego mankietu ciśnieniomierza naramiennego. Specjaliści w dziedzinie kardiologii i chorób naczyniowych są zgodni - optymalnym miejscem pomiaru ciśnienia krwi jest tętnica promieniowa, a nie nadgarstkowa. Co więcej ciśnieniomierz nadgarstkowy nie zmierzy wartości ciśnienia krwi w czasie arytmii.

Ciśnieniomierze nadgarstk0wy są bezużyteczne?

Prawda jest taka, że sporo starszych osób ma problem z poprawnym założeniem mankietu na ramię i wykonaniem prawidłowego pomiaru ciśnienia. W takich przypadkach jeśli istnieje ryzyko dokonywania błędnych pomiarów nawet najlepszym ciśnieniomierzem naramiennym, ciśnieniomierz nadgarstkowy wydaje się wręcz niezbędny. Ponadto pomiar na nadgarstku jest również rekomendowany osobom ze znaczną otyłością.

Ciśnieniomierz naramienny -jak wybrać najlepszy sprzęt?

Szukając najlepszego dla siebie ciśnieniomierza naramiennego warto zwrócić uwagę na:

  • rozmiar mankietu -standardowym wyposażeniem jest mankietu w rozmiarze M(średnim). U dzieci jednak potrzebny jest mniejszy mankiet, a uosób z nadwagą większy. Jeśli mankiet jest źle dopasowany - będziemy rejestrować błędne wyniki pomiarów.
  • czujnik wykrywania arytmii -sporo ciśnieniomierzy z dolnej półki cenowej ma problem z przeprowadzeniem pomiaru w czasie arytmii. Coraz więcej modeli wyposaża się jednak w czujniki rozpoznawania arytmii, które wydają komunikat, jeśli pomiar był wykonany podczas nieregularnej pracy serca.
  • kontrola prawidłowego założenia mankietu -funkcja ta wraz z czujnikiem ruchu zarezerwowana jest dla droższych modeli. Dzięki nim w czasie pomiaru sprzęt jest stanie wykryć ruch ramienia oraz rozpoznać niewłaściwe założony mankiet.
  • łagodny ucisk - ucisk mankietu nie jest dla niektórych niczym przyjemnym, powoduje dodatkowy stres, co odbija się na wyniku pomiaru. Część ciśnieniomierzy niwelują te nieprzyjemne uczucie posiadając inny system pompowania mankiet, albo technologię dokonywania pomiaru już w czasie pompowania mankietu, dzięki czemu czas nieprzyjemnych objawów jest skrócony.
  • zasilacz i baterie - wszystkie dostępne ciśnieniomierze są zasilane na baterie, ale niektóre posiadają dodatkowo gniazdo 3,5V umożliwiające podłączenie zasilacza. Niestety tylko droższe modele posiadają w zestawie zasilacz, zazwyczaj trzeba go dokupić oddzielnie.
  • czytelność ekranu - którą docenią zwłaszcza seniorzy i osoby niedowidzące. Dużym udogodnieniem może być podanie wyniku pomiaru w formie głosowej.
  • dedykowana aplikacja w telefonie - dla młodszych użytkowników zaznajomionych z technologią dedykowana aplikacja pozwoli na rejestrowanie pomiarów i tworzenie dziennika pomiaru, wykresów oraz ustawienie powiadomień o konieczności wykonania pomiaru.
Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj