Witaminy dla kobiet w ciąży

Marka

Cena

  • 4,00 zł - 103,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 45 produktów.

Witaminy dla kobiet w ciąży

Wybór witamin dla kobiet w ciąży jest dla przyszłej mamy nie lada wyzwaniem. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie jakie witaminy brać w ciąży? Na aptecznych półkach można znaleźć wiele kolorowych pudełek, o bardzo zróżnicowanym składzie. Jak wybrać najlepsze i najbardziej odpowiednie witaminy dla kobiet w ciąży.

Jakie witaminy brać w ciąży?

Decyzję o podjęciu suplementacji przygotowującej do ciąży lub w czasie ciąży warto skonsultować z farmaceutą lub lekarzem. Każda kobieta bowiem ma bardzo zróżnicowane zapotrzebowanie, różnie zbilansowaną dietę i prowadzi mniej lub bardziej zdrowy i aktywny tryb życia. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na różnorodne zapotrzebowanie jest chorobowa przeszłość oraz wywiad rodzinny.

Witaminy czy zbilansowana dieta?

Idealnym scenariuszem jest ten, który zakłada, że wszystkie niezbędne składniki odżywcze na matki i dziecka są dostarczane pożywieniem. Niestety trudno jest obiektywnie ocenić swoją dietę i nie ma sensu też wróżyć z fusów. Pozostaje nam zbadać poziomy kluczowych witamin i minerałów w laboratorium, albo posiłkować się naukowymi rekomendacjami.

Witaminy dla kobiet w ciąży - polskie rekomendacje

Jedną z najbardziej znanych polskich rekomendacji są zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, które zalecają suplementację pięcioma kluczowymi związkami, nazywanymi "Wielką Piątką PTG":

  • kwasem foliowym
  • jodem
  • żelazem
  • kwasami omega
  • witaminą D

Lekarze poza "wielką piątką" zalecają również suplementację magnezem lub wapniem. Magnez ma chronić przed nieprzyjemnymi skurczami u kobiet w ciąży, a wapń chronić przed nadciśnieniem ciążowym.

Witaminy dla ciężarnych z kwasem foliowym

Wiele badań wskazuje , że suplementacja kwasu foliowego warunkuje prawidłowy rozwój cewy nerwowej płodu, poprawia jego rozwój psychoruchowy oraz chroni przed zaburzeniami neurologicznymi. Zalecaną dawkę 400ug zaleca się zacząć przyjmować najlepiej na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę i kontynuować aż do zakończenia 1. trymestru. Palenie papierosów przed ciążą, nadużywanie alkoholu, stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz zdiagnozowana niedokrwistość czy padaczka jest wskazaniem do stosowania wyższych dawek kwasu foliowego niż te obecne w witaminach dla ciężarnych. Jednak taką decyzję może podjąć wyłącznie lekarz.

Jod

Zalecenia PTG uwzględniają również stosowanie 200 mcg jodu dziennie przez kobiety planujące ciążę, ciężarne i karmiące piersią, podczas gdy WHO stoi na stanowisku, że dobowa dawka powinno wynosić nawet 500mcg. Do 12 tygodnia ciąży zapotrzebowanie na jod stale wzrasta, gdyż zużywany jest do produkcji dodatkowej porcji hormonów tarczycy płodu. Po tym czasie płód jest w stanie samodzielnie przeprowadzać już synteze hormonów tarczycy. Niedobory jodu w w czasie ciąży choć występują stosunkowo rzadko (rutynowe dodawanie jodanów do soli spożywczej) to mogą prowadzić do przedwczesnego porodu, zaburzeń neurologicznych, a nawet obumarcia płodu. Szczególną grupą są kobiety ciężarne z nadciśnieniem, którym zaleca się zmniejszenie spożywania soli kuchennej, używanie substytutów soli, co znacznie zwiększa ryzyko rozwoju niedoboru.

Żelazo

W przypadku kobiet w ciąży:

  • największe ryzyko niedoboru żelaza przypada na II i III trymestr.
  • Dzienne zapotrzebowanie wynosi 26-27 mg, a dla kobiety podczas laktacji 20 mg.
  • najbardziej narażone na niedobór są kobiety stosujące dietę wegetariańską lub wegańską
  • zawartość żelaza w diecie ciężarnych Polek wynosi tylko 12-16mg dziennie, co przy zaleceniach WHO 30mg dziennie wygląda bardzo kiepsko.

Witamina D

Dzienne zapotrzebowanie kobiety planującej ciążę, ciężarnej i karmiącej piersią wynosi 2000 j.m na dobę. Niedobory witaminy D w okresie prenatalnym stwarzają ryzyko przedwczesnego porodu, infekcji układu oddechowego, niektórych chorób zakaźnych, sepsy, krzywicy oraz niskiej masy urodzeniowej. Dobrą wiadomością jest zmiana kategorii dostępności produktu leczniczego z witaminą D3. Od niedawna krople i tabletki zarejestrowane jako lek były dostępne w aptekach bez recepty. Obecnie bez recepty możemy nabyć witaminę D zarejestrowaną jako produkt leczniczy w dawce 500, 1000, 2000 i 4000 IU. Można również skorzystać z witamin dla ciężarnych, które mają w składzie odpowiednią dawkę witaminy D.

Kwasy omega

Dieta polskich kobiet cechuje się wyjątkowo niskim spożyciem nienasyconych kwasów tłuszczowych. EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) zaleca spożycie aż 3-4 porcji ryb tygodniowo, co dla wielu Polek niestety jest nieosiągalne. Dodatkowym problemem jest ryzyko kumulacji metylortęci w mięsie ryb. Suplementacja kwasów DHA z witamin dla ciężarnych w dawce co najmniej 600mg na dobę przez cały okres ciąży nie podlega więc dyskusji. Kwasy omega w czasie ciąży wpływają na zmniejszenie ryzyka porodu przedwczesnego, zwiększają masę urodzeniową oraz zmniejszają ryzyko występowania wielu chorób przewlekłych w późniejszym życiu.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj