Środki na zespół jelita drażliwego

Marka

Cena

  • 0,00 zł - 119,00 zł

Super Cecha

Postać

Droga podania

Aktywne filtry

Jest 23 produktów.

Środki na zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego jest chorobą jelit o bardzo złożonych przyczynach. Z jednej strony przyczyn upatruje się w nieodpowiedniej diecie, i zaburzeniach czynnościowych, a z drugiej podkreśla się bardzo ważną rolę stresu w przebiegu choroby. Choć zespołu jelita drażliwego nie da się wyleczyć, to dobra współpraca z lekarzem, dietetykiem i farmaceutą pozwala opanować przykre objawy i cieszyć się dobrą jakością życia.

Zespół jelita drażliwego - jakie są odmiany?

Zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome) jest chorobą bardzo niejednorodną o bardzo różnym przebiegu. Możemy wyróżnić trzy jej odmiany - postać biegunkową, zaparciową i mieszaną. Choć w sporej części objawy w poszczególnych odmianach nieco się różnią to jedna dolegliwość jest wspólna dla wszystkich trzech:

nawracający ból w podbrzuszu, który nasila się po posiłkach i mija w nocy

Biegunka

W postaci biegunkowej pojawia się ostra biegunka poprzedzona bolesnym parciem na stolec. Pojawia się pod wpływem stresu albo po posiłku najczęściej po pierwszym posiłku w danym dniu. Co ciekawe ból i nieprzyjemne objawy w obrębie przewodu pokarmowego zupełnie mijają po wypróżnieniu.

Zaparcia

W przypadku zaparciowej odmiany zespołu jelita drażliwego osoba znacznie rzadziej się wypróżnia niż zwykle. Za każdym razem wypróżnienie okupione jest ogromnym wysiłkiem i parciem, a kał jest mocno odwodniony, suchy i kamienisty.

Oś mózg-jelita

Przyczyny IBS są ściśle związane z układem nerwowym człowieka, a zwłaszcza z ośrodkami w mózgu odpowiedzialnymi za ból trzewny. Co ciekawe w jednym z kanadyjskich miast doszło za skażenia wody pitnej, w wyniku czego większość mieszkańców cierpiała na uporczywe biegunki. Na długo po uporaniu się ze skażeniem okazało się, że część osób nadal zgłaszało objawy zbliżone do zespołu jelita drażliwego. Okazało się, że największy odsetek z nich stanowiły kobiety cierpiącymi na lęk i depresję.

Zespół jelita drażliwego leki

Zespół jelita drażliwego leczy się następującymi lekami, które są lekami z przepisu lekarza

  • lubiproston, alosetron, tegaserod - leki na zespół jelita drażliwego niedostępne w Polsce
  • antybiotyk ryfaksymina - pomocna w biegunkowej postaci IBS
  • paroksetynę - w przypadku depresji i zaburzeń lękowych w wywiadzie IBS
  • difenoksylat z atropiną - hamujący ruchy perystaltyczne jelit

W przypadku leków dostępnych bez recepty możemy wyróżnić:

  • probiotyki - np. szczep Lactobacillus plantarum
  • simetykon i dimetykon na wzdęcia
  • lek zapierający loperamid
  • hioscynę - rozkurczowy lek łagodzący poposiłkowy ból
  • leki na jelita bez recepty regulujące perystaltykę np. trimebutynę
  • dietetyczne środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego np. kwas masłowy
  • preparaty z błonnikiem regulujące rytm wypróżnień

Leki na jelito drażliwe bez recepty - probiotyki

Wielu z nas cierpiących na IBS często zadaje sobie pytanie: "jakie leki na jelito drażliwe bez recepty można kupić w aptece?". Gastroenterolodzy zajmujący się leczeniem zespołu jelita drażliwego często wskazują na dające nadzieję dane dotyczące skuteczności w przebiegu IBS bakterii probiotycznych, a zwłaszcza szczepu Lactobacillus plantarum DSM 9843, znanego również jako L plantarum 299v. W jednym z badań sprawdzano grupę 214 pacjentów z biegunkową odmianą IBS, której podawano przez okres 1 miesiąca szczep L. Plantarum 299v. Okazało się, że przyjmowanie farmaceutyku z Lactobacillus plantarum 299v wpływało istotnie na poprawę takich parametrów parametry jak częstość i nasilenie bólu brzucha, wzdęcia, liczbę i konsystencję stolców oraz uczucie niepełnego wypróżnienia. W polskich aptekach jest dostępny suplement diety zawierający ww. szczep.

Jeśli nie leki, to co?

Podczas opanowywania zaostrzenia biegunkowej postaci zespole jelita drażliwego watro spożywać potrawy oparte na gotowanej skrobi np. ryż, makaron, ziemniaki, podbielone mąką zupy oraz kasze. Jako przekąski powinny służyć krakersy, gotowane mięso, banany oraz warzywa. Zabronione z kolei są ciężkostrawne, smażone posiłki oraz słodycze.

Dieta FODMAP

W dłuższej perspektywie przy zespole jelita drażliwego zalecana jest specjalna dieta FODMAP, czyli diety o małej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli (fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols – FODMAP. Do tej grupy zalicza się między innymi fruktozę, laktozę, środki słodzące, takie jak sorbitol, mannitol, maltitol, ksylito. Węglowodany te mogą nasilać objawy IBS, dlatego dieta o małej zawartości FODMAP jest odpowiednią formą wspomagania leczenia dietetycznego tej choroby.

Zioła na zespół jelita drażliwego

W przebiegu IBS zaleca się stosowanie również naparów ziołowych jako źródła nawodnienia, zamiast słodzonych, gazowanych napojów. Z pomocą w uciążliwych obajwach przyjdą delikatne napary z rumianku czy mięty pieprzowej. Również kurkuma popularna w medycynie Wschodu, a coraz powszechniejsza przyprawa w naszej kuchni może być wykorzystywana w łagodzeniu dolegliwości IBS. Wszystko zawdzięcza obecności kurkuminy, która ma potwierdzoną klinicznie skuteczność przy zespole jelita drażliwego.

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki „cookies” oraz podobne technologie w celu realizacji usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych i reklamowych (zgodnie z Polityką Prywatności).
Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. 
Więcej informacji znajdziesz w Polityce PrywatnościRegulaminie Strony. Każdy użytkownik sieci Internet wyświetlający za pomocą przeglądarki internetowej Stronę Internetową Apteki aptekamoderna.pl zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Strony
Akceptuj